Voices of children at workplaces: Children's perspectives on their lives at school and work
Çalışan çocukların sesi: Çocukların gözünden iş ve okul hayatları
- Tez No: 395017
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP HANDE SART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma, çocukların okuldaki ve iş hayatındaki deneyimlerini anlamayı amaçlamıştır. Çocukların deneyimleri, okul ve iş hayatındaki ilişkileri ve gelecekle ilgili hayalleri hakkında onlarla görüşmeler yapılmıştır. Çalışma, ortaokula giden ve aynı zamanda çalışan 17 öğrenciye odaklanmıştır. Kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemi kullanılmış, okullarındaki“İşimiz Okumak”kurslarına katılan ve çalışan 11-14 yaşları arasındaki ortaokul öğrencileri katılımcı olarak seçilmiştir. Çocuklarla yüz yüze görüşmeler yapılmış, görüşmelerden elde edilen bulgular analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, bütün çocukların ileride, en azından liseyi ya da üniversiteyi bitirmelerini gerektirecek bir iş sahibi olma arzuları olduğu görülmüştür. On yedi çocuktan 15'i iştense okulu tercih ettiğini belirtmiştir. Zaman zaman derslerde zorlandıklarını, öğretmenlerle çatıştıklarını, arkadaşları ile problem yaşadıklarını dile getirmelerine rağmen, çoğunlukla, arkadaş ve öğretmenlerine karşı olumlu duygularını ifade etmişlerdir. Çocuklar öğretmenlerinin, dersleri ve okulu sevip sevmemelerinde temel etken olduğunu, öğretmenleri sıcak bir tutumla ve eğlenceli yöntemlerle dersleri anlattığında okulu daha çok sevdiklerini söylemişlerdir. Duygusal olarak öğretmenleri tarafından reddedildiklerinde ve cazalandırıldıklarında, çocukların başarıları ve okula dair duyguları da olumsuz olarak etkilenmektedir. Analizler, çocukların günlerinin önemli bir bölümünü işte geçirdiklerini, dinlenme, oynama ve ders çalışmaya yeterli zamanı ayıramadıklarını göstermiştir. İş yerlerindeki şartlar yorucu olmasına rağmen, kazançları ile ev bütçesine ve okul harcamalarına katkı sağlamaktan dolayı olumlu hissetmektedirler. Analizler, çocukların sosyal kabulu deneyimledikleri ortamın onlar için önemli olduğunu, sosyal kabulu okulda bulduklarında okulun, işte bulduklarında işin önem kazandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to understand children's perspectives on their school and work experiences. These children were interviewed about their experiences, aspirations, school and work relationships. The study focused on 17 secondary school students who work while enrolled in school. Working children aged 11 to 14 who attended“İşimiz Okumak - Our Job is to Study”courses were chosen as participants using the convenience sampling method. After the children were individually interviewed, the data gathered was analyzed. All of the children discussed aspirations to occupations which necessitate high school or university graduation. Fifteen of the 17 children said they prefer school to work. Overall, feelings were positive towards friends and teachers despite mentions of difficulties at school. They emphasized that their relationships with teachers determined their attitudes towards education. They liked school when the teacher was warm and entertaining. When they felt emotionally rejected or punished by their teachers, their success and attitudes were negatively influenced, thus creating negative attitudes towards education. The data indicated that the children spend substantial amounts of their lives working. They have no time for relaxation, study, or play. Despite exhausting work conditions, the children felt positive about contributing to their family's budget for household or school expenses. Moreover, the children stated social acceptance was the factor for them to be positive towards a school or work environment. Analysis shows, if children find social acceptance at school, then it is favored; if they find it at work, work is preferred.