Turist rehberlerinin performansının turist tatminine etkisi: Kapadokya'yı ziyaret eden yabancı turistler üzerinde bir araştırma
The effects of tour guide performance on tourist satisfaction: An investigation on foreign tourists visiting Cappadocia
  1. Tez No: 395027
  2. Yazar: ELİF BAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UYSAL YENİPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Turizm hareketleri içerisinde yer alan kültür turlarında turist rehberlerinin gös-terdiği performans turist tatminini etkilemektedir.Tez çalışmasında, turist rehberlerinin performansının, Kapadokya'yı ziyaret eden yabancı turistlerin tatminine etkisi ortaya ko-nulmuştur. Araştırmanın modeli, tarama modellerinden ilişkisel tarama modelidir. Veriler, çok sayıda araştırmacı tarafından geliştirilen ölçeklerle oluşturulan anket aracılığıyla top-lanmıştır. Kota örnekleme yöntemine göre; bırak-toplayöntemiyle toplanan anketler, 04-18 Nisan 2015 tarihleri arasında yürütülmüştür. Yaklaşık iki hafta süren anket uygulamasında kullanılabilir 450 adet ankete ulaşılmıştır. Çalışmada, betimleyici istatistiklerin yanı sıra, açıklayıcı faktör, korelasyon ve regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Bulgularda, turist rehberlerinin performans özelliklerinin; mesleki sorumluluklar, kişisel özellikler, profesyonel yeterlilik ve grup içi sorumluluklar yönetimigibi dört iç faktör; yönetim ve organizasyon gibi bir dış faktör olmak üzere beşfaktör altında toplandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The tour guide performance affects tourist satisfaction in cultural tours located in tourism activities. In this dissertation, the effect of tour guide performance on the tourist satisfaction of foreign tourists visiting Cappadocia was suggested. The research model is relational search model of search models. The data gathered through questionnaire com-posing certain scales which were developed by a large number of researchers before. The questionnaire was applied by drop-collectmethodthrough quota sampling method. The sur-vey was conducted on the 4th - 18th of April 2015. In total practicable 450 surveys were collected about lasting two week days in questionnaire practice. For the statistical analyses, from descriptive explanatory factor, regression and correlation analyses were benefited.