Evli bireylerde aldatma eğilimi ve cinsel yaşantılar
Sexual experiences and tendency for disloyality in the married couples
- Tez No: 395101
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma evli bireylerde evlilik doyumu, aldatma eğilimi ve cinsel yaşantılar kavramlarının birbirleriyle ilişkili olduklarını ortaya koymak amacı ile gerçekleştirlmiştir. Bunun yanı sıra evlilik doyumu, aldatma eğilimi ve cinsel işlev bozukluğunun, cinsiyet, yaş, çocuk sayısı, evlilik biçimi, eşler arası görsel beğenilirlik , ekonomik durum, eğitim düzeyi, akrabalık durumu ve işe ayrılan süre gibi değişkenler ile olan ilişkileri de incelenmiştir. Araştırmaya Türkiye İstanbul ilinde yaşayan, gönüllülük esasına göre rastlantısal olarak seçılen 50 evli çift katılmıştır. Katılımcıların halen evli olmaları ve eşleriyle birlikte yaşıyor olmaları dikkate alınmıştır. Çalışmada veri toplamak amacıyla“Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği”,“Evlilik Yaşam Ölçeği”,“Aldatma Eğilimi Ölçeği”uygulanmış ve ''Sosyo-demografik Bilgi Formu'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was put into practice for the aim of revealing that marital satisfaction, tendency of deception and sexual lives terms at married individuals are related with each other. Besides this, it was also researched that the relation of marital satisfaction, tendency of deception, sexual dysfunction and sexual lives at married individuals with age, gender, number of children, a form of marriage, visual appreciation, economical situation, level of education, kinship status and the time which alloted to work. Fifty married couple attended to the research who live in Turkey-İstanbul and chosen randomly according to the voluntary basis. Being still married and living with their partners were taken into consideration from volunteers.“Arizona Sexual Experiences Scale”,“The Scale Of Marital Life”and“Tendency of Deception Scale”was applied and“Socio-demographic information form”was used for the aim of gathering data. SPSS 20.0 package program was used at the analyze of data.