Anneye bağlanma ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin yaşam doyumu, öğrenilmiş çaresizlik ve minnettarlık aracı rolüyle incelenmesi
An analysis on maternal attachment and organizational commitment relationship with the moderating roles of life satisfaction, learned helplessness, and gratitude
  1. Tez No: 395102
  2. Yazar: SİMAY ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE SEVİNÇ ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın başlıca amacı, anneye bağlanma ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide yaşam doyumu, öğrenilmiş çaresizlik ve minnettarlığın aracı rolünü incelemektir. Araştırmaya toplamda 573 kişi katılmış olup, örneklem grubunun yaş ortalaması 30,43' tür. Araştırmada veri toplama araçları olarak Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II, Öğrenilmiş Çaresizlik Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği, Minnettarlık Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Aynı zamanda örneklem grubu hakkında bilgi edinebilmek için Demografik Bilgiler Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 ile analiz edilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçeklerin güvenirlik ve faktör analizleri yapılmış; araştırma modelinin geçerliliğini ve yordayıcılığını tespit etmek için regresyon analizi uygulanmıştır. Demografik değişkenlerin bağımlı, bağımsız ve ara değişkenler üzerinde farklılık oluşturup oluşturmadığını incelemek için elde edilen verilere t-testi ve ANOVA uygulanmıştır. Analizler sonucunda anneye bağlanma ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide yaşam doyumunun kısmi ve minnettarlığın tam ara değişken rolü oynadığı görülmüştür. Öğrenilmiş çaresizliğin ise anneye bağlanma ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide ara değişken rolü oynamadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur. Anahtar Kelimler : Örgütsel Bağlılık, Anneye Bağlanma, Yaşam Doyumu,Öğrenilmiş Çaresizlik, Minnettarlık
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine the mediating role of life satisfaction, learned helplessness and gratitude on the relationship between maternal attachment and organizational commitment. The sample of the study consisted of 573 persons, with average age of 30.43. Experiences in Close Relationships Inventory-II, Learned Helplessness Scale, Life Satisfaction Scale, Gratitude Scale and Organizational Commitment Scale were used to collect data. Additionally Demographic Information Form has been used to obtain detailed information on the sample group. Obtained data is analyzed using SPSS 22.0 software. The scales used in the study were tested for reliability and factor analysis was conducted and regression analysis was used to test the validity and predictive power of the research model. In order to examine whether demographic factors constitute intergroup differences on dependent, independent and mediator variables t-test and ANOVA were used. The result of regression analyses showed that life satisfaction and gratitude have a partial mediator role in the relationship between maternal attachment and organizational commitment. It has been further concluded that learned helplessness has no mediator role in the relationship between maternal attachment and organizational commitment The findings of the study have been discussed in light of the literature on the subject and recommendations have been provided. Key Words : Maternal Attachment, Organizational Commitment, Life Satisfaction, Learned Helplessness, Gratitude