Beyoğlu ilçesinde çalışan bireylerin aylık kazançları, çalışma süreleri ve yıllık izinlerinin depresyon ve mesleki doyum üzerine etkisi
Beyoğlu monthly earnings of individuals working in the district, and run time, year effect of depression and professional satisfaction of permits
  1. Tez No: 395100
  2. Yazar: HALİL CAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, asgari ücretin altı ve üstünde ücret alan bireylerin mesleki doyum ve depresyon düzeylerinin incelenmesidir. Araştırma amacına uygun olarak Beyoğlu İlçesinde yaşayan tesadüfi küme örnekleme seçimi ile 142 kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Beck Depresyon Envanteri, Mesleki Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 21.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularında asgari ücretin altı ücret almanın, haftalık 45 saatten fazla çalışmanın, haftalık izin kullanmamanın veya 1gün izin kullanmanın, yıllık izin kullanmamanın yüksek depresyonun ve düşük mesleki doyumun önemli yordayıcıları olduğu göstermiştir. Araştırma sonuçları, önceki bulgular ışığında depresyon, mesleki doyum, asgari ücret, çalışma süresi, izin süresi kapsamında başka araştırma ve uygulamalara da yol gösterecek şekilde tartışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Depresyon, mesleki doyum, asgari ücret, çalışma süresi, izin süresi
Özet (Çeviri)
The goal of this research is the analyzing of individuals' professional satiety and the level of their depression whose incomes are under of minimum wage or over of minimum wage. The research has verified appropriately by selection of incidental sample division on one hundred forty two people. Private information form,Beck Depression inventory, the professional satiety scale has been used in this study. Datas which were obtained from study analayzed by using of SPSS for Windows 21.0. Getting salary under of the minimum wage, working more than forty five hours, not using of week leave or using of one day off and not using of annual leave are important causings of high level of depression and lower professional satiety within the findings of studies that have been searched. Conclusions of study about depression, professional satiety, minimum wage, duration of working and day off were discussed within the luminary of previous findings and in a way to lead for other studies and implementations. Keywords : Depression, proffesional satiety, minimum wage, duration of working, duration of day off.