Sağlık çalışanlarının stres düzeylerinin iletişim üzerine olan etkisini belirlemeye yönelik bir araştırma
A research study to determine effects of stress level of health person on communication
- Tez No: 395103
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Stres hayatımızın her anında karşımıza çıkan bir kavramdır. İnsanlar zamanlarının büyük bir çoğunluğunu çalışarak geçirdikleri için ister istemez stres yaşamaktadırlar. Çalışma hayatının yoğun ve rekabete dayalı olmasından dolayı stres hayatın bir parçasıdır. Bu çalışmada, hastane ortamında çalışan hemşirelerin stres düzeylerinin iletişim seviyeleri üzerine olan etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Ayrıca, iş koşullarının çalışanlar üzerindeki etkisinin çeşitli değişkenlere (cinsiyeti, yaşı, medeni durumu, gelir düzeyi, eğitim durumu vb.) göre farklılık gösterip göstermediği anlaşılmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak; hemşirelerin iyimser yaşam yönelimleri ve iletişim becerileri arttıkça kendine güvenli, iyimser ve sosyal destek arayıcı yaklaşımlarının da arttığı, kendini suçlayıcı ve boyun eğici yaklaşımlarının azaldığı görülmüştür. Ayrıca hemşirelerinin yüksek düzeyde stres yaşadıkları ve buna bağlı olarak hastalık geliştirme ihtimallerinin oldukça yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Sağlık, Sağlık Çalışanları, Stres, İletişim.
Özet (Çeviri)
Stress is a concept that we encounter every moment of our lives. People spend most of their time working for a majority inevitably are subject to stress. Of working life due to intense and competitive stress is a part of life. In this study, the stress levels of nurses working in the hospital environment on the level of communication was to determine the effect. In addition, the impact on business conditions of employees with different variables (gender, age, marital status, income level, education level) Has attempted to establish that varies according. As a result; optimistic life orientation and communication skills of nurses increases, self-confident, optimistic approach and detectors with an increase in social support, self-incriminating and submissive approaches was decreased. In addition, high levels of stress in nurses and consequently their likelihood of developing disease is quite high, it was concluded. Key Words : Health, Health Care Workers, Stress, Communication.