Türev piyasalar ve Türkiye'deki türev piyasaların değerlendirilmesi
Evaluation of derivative markets and derivative markets in Turkey
- Tez No: 395207
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ŞEBNEM ENSARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, öncelikle global finansal sisteme yeni olan türev piyasalara ait ürünler sınıflandırılmış, benzerlik ve farklılıkları, avantaj ve dezavantajları detaylı olarak anlatılmıştır. Daha sonra, Türkiye ve Dünyadaki türev piyasası ürünlerinin finansal, hukuksal ve vergisel uygulamaları irdelenmiştir. Böylece türev piyasaların genel görünümü ortaya konulmaya çalışılmış ve Türkiye'deki Türev piyasalarının Dünyadaki başarılı uygulamalara adaptasyonu için öneriler son bölümde aktarılmıştır. Bu çalışma Türev Piyasaların tek bir kaynak halinde detaylı anlatımı, Türev Piyasaların Türkiye'de daha iyi anlaşılması ve daha başarılı uygulamaların adapte edilmesi için gerekli önerileri sunması ile literatüre yenilik katacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the first new derivatives markets of products classified in the global financial system, similarities and differences, advantages and disadvantages are described in detail. Later, Turkey, and financial derivatives products on the world market, legal and tax practices were examined. Thus, the derivatives markets have tried to put forward a general view of and recommendations for successful implementation of adaptation to the world of derivatives markets in Turkey have been transferred in the last section. In this study, a detailed description of a single source of Derivatives Markets, Derivatives Market of Turkey, is considered a better understanding and more successful application of innovation will add to the literature by submitting proposals needed to be adapted.