İlkokullarda görevli sınıf öğretmenlerinin iş doyum düzeyleri (İzmir Kemalpaşa örneği)
The job satisfaction levels of official primary school teachers (Example of Kemalpaşa, iİzmir)
  1. Tez No: 395251
  2. Yazar: CEMİL EROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜVENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Nicel araĢtırma desenlerinden tarama modelinde yapılmıĢ olan bu araĢtırmada sınıf öğretmenlerinin iĢ doyum düzeylerine iliĢkin algıları saptanıp, bu algıların öğretmenlerin cinsiyetlerine, yaĢlarına, medeni durumlarına, kıdemlerine ve bulundukları okulda toplam çalıĢma sürelerine göre farklılık gösterip göstermediği araĢtırılmıĢtır. AraĢtırmada veri toplama aracı olarak ġahin (1999) tarafından geliĢtirilen „ĠĢ Doyumu Ölçeği‟ kullanılmıĢtır. Ölçeklerden elde edilen verilerin çözümlenmesi için bağımsız grupların ortalamalarını karĢılaĢtırmayı sağlayan „t testi‟ istatistiğinden yararlanılmıĢtır. 3 ya da daha fazla grup arasındaki farkın test edilmesinde ise „Tek Yönlü Varyans Analizi‟ istatistiği kullanılmıĢtır. Varyans Analizi sonucunda, aralarında anlamlı düzeyde fark bulunan ortalamalarda, farkın kaynağını bulmak için „Scheffe‟ testi kullanılmıĢtır. Bu araĢtırmanın evrenini, 2014–2015 eğitim-öğretim yılında Ġzmir Ġli KemalpaĢa ilçesindeki 35 devlet ilkokulunda çalıĢan 332 sınıf öğretmeni oluĢturmuĢtur. AraĢtırmanın örnekleminin belirlenmesinde ise basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılmıĢtır. AraĢtırma sonunda elde edilen ölçeklerin incelenmesi sonucunda 3 ölçek yanlıĢ doldurulduğu için geçersiz sayılmıĢ, 9 öğretmene de ulaĢılamadığı için çalıĢma 320 ölçek ile tamamlanmıĢtır. AraĢtırmanın sonunda elde edilen bulgular Ģöyledir: 1. Ġzmir Ġli KemalpaĢa Ġlçesi Ġlkokullarında Görevli Sınıf Öğretmenlerinin genel iĢ doyum düzeyleri“kısmen doyumlu”düzeyinde bulunmuĢtur. 2. Ġzmir Ġli KemalpaĢa Ġlçesi Ġlkokullarında çalıĢan sınıf öğretmenlerinin iĢ doyumu boyutlarından yönetim, baĢarı, saygınlık, tanınma, bireyler arası iliĢkiler ve iĢin kendisi boyutlarında“kısmen doyumlu”oldukları, ücret ve veli-öğrenci ilgisizliği boyutlarında ise“doyumsuz”oldukları anlaĢılmaktadır. 3. Sınıf öğretmenlerinin iĢ doyum düzeyleri; cinsiyetlerine ve kıdemlerine göre anlamlı bir farklılık göstermekte olup, yaĢlarına, medeni durumlarına ve bulundukları okuldaki toplam çalıĢma sürelerine göre ise anlamlı bir farklılık göstermemektedir. 4. Ġzmir Ġli KemalpaĢa Ġlçesi Ġlkokullarında çalıĢan sınıf öğretmenlerinin iĢ doyumunun iĢin kendisi boyutundaki iĢ doyum düzeyleri ile; cinsiyetleri, yaĢları, kıdemleri, medeni durumları arasında anlamlı bir fark bulunmuĢ olup, bulundukları okuldaki toplam çalıĢma süreleri arasında ise anlamlı bir fark bulunmamıĢtır. 5. Ġzmir Ġli KemalpaĢa Ġlçesi Ġlkokullarında çalıĢan sınıf öğretmenlerinin iĢ doyumunun yönetim boyutundaki iĢ doyum düzeyleri ile cinsiyetleri, yaĢları, kıdemleri, medeni durumları ve bulundukları okuldaki toplam çalıĢma süreleri arasında anlamlı bir fark bulunmuĢtur. 6. Ġzmir KemalpaĢa Ġlçesi Ġlkokullarında çalıĢan sınıf öğretmenlerinin iĢ doyumunun ücret boyutundaki iĢ doyum düzeyleri ile cinsiyetleri ve kıdemleri arasında anlamlı bir fark bulunmuĢ olup, yaĢları, medeni durumları ve bulundukları okuldaki toplam çalıĢma süreleri arasında ise anlamlı bir fark bulunmamıĢtır. 7. Ġzmir KemalpaĢa Ġlçesi Ġlkokullarında çalıĢan sınıf öğretmenlerinin iĢ doyumunun bireyler arası iliĢkiler boyutundaki iĢ doyum düzeyleri ile yaĢları, kıdemleri ve medeni durumları arasında anlamlı bir iliĢki bulunmuĢ olup, cinsiyetleri ve bulundukları okuldaki toplam çalıĢma süreleri arasında ise anlamlı bir fark bulunmamıĢtır. 8. Ġzmir KemalpaĢa Ġlçesi Ġlkokullarında çalıĢan sınıf öğretmenlerinin iĢ doyumunun baĢarı saygınlık ve tanınma boyutundaki iĢ doyum düzeyleri ile cinsiyetleri, yaĢları, kıdemleri, medeni durumları arasında anlamlı bir fark bulunmuĢ olup, bulundukları okuldaki toplam çalıĢma süreleri arasında ise anlamlı bir fark bulunmamıĢtır
Özet (Çeviri)
To identify the perception level of Job Satisfaction, this survey has been made by scanning model which is one of the quantitative research patterns. The purpose of the survey is to identify the perceptions related to job satisfaction levels of the form teachers and to analyse if these perceptions varies according to the gender, ages, marital status, seniority and total work periods spent in the same school. In the research, „Job Satisfaction Scale‟ developed by ġahin(1999) has been used as data collecting tools. To analyse data obtained from the scale, it has been utilized from t-test statistics providing to compare averages of independent groups. „Single Way Variance Analyse‟ has been also used for being tested the difference between 3 or more groups. In ANOVA (Analysis Of Variance) result, „Scheffe Test‟ has been used to find out the root cause of the difference in the averages having a significant difference between each other. 332 primary school teachers working in 35 different primary schools located in KemalpaĢa district in Ġzmir in 2014- 2015 education year has created the universe of this research. The simple random sampling method is used in determining the research sample. In the result of investigating the scale obtained at the end of the research, 3 scale have been considered invalid to be fill wrong and the work has been completed with 320 scale because 9 teachers have been also reached. Findings obtained at the end of the research are as follow: 1. The overall job satisfaction levels of the primary school teachers working in the primary schools located in KemalpaĢa district in Ġzmir have been found as“partially satisfied”. IX 2. It has been understood that the primary school teachers working in the primary schools located in KemalpaĢa district in Ġzmir, are“partially satisfied”in management-control, success, prestige, recognition, interpersonal relations and job itself dimensions; and“unsatisfied”in fee and parent-student apathy dimensions from job satisfaction dimensions. 3. Job satisfaction levels of primary school teachers, show a significant difference according to gender and seniority; don‟t show according to ages, marital status and the total working time at school. 4. It has been found a significant difference between job satisfaction levels on the dimension of job itself of job satisfaction of the primary school teachers working in the primary schools located in KemalpaĢa district in Ġzmir, and their genders, ages, seniorities and marital statuses; it has not been found a significant difference between the teachers‟ job satisfaction levels on the dimension of job itself of job satisfaction and their total run time in their current school. 5. It has been a significant difference between job satisfaction levels on the management dimension of job satisfaction of the primary school teachers working in the primary schools located in KemalpaĢa district in Ġzmir, and their genders, ages and seniorities, marital status and total run time in their current school. 6. It has been a significant difference between job satisfaction levels on the fee dimension of job satisfaction of the primary school teachers working in the primary schools located in KemalpaĢa district in Ġzmir, and their genders and seniorities; it has not been found a significant difference between the teacher‟s job satisfaction levels on the dimension of job satisfaction and their ages, marital statuses and total run time in their current school. 7. It has been a significant difference between job satisfaction on the dimension of interpersonal relations of job satisfaction of the primary school teachers working in the primary schools located in KemalpaĢa district in Ġzmir, and their ages, marital statuses and seniorities; it has not been found a significant difference between the teachers‟ job satisfaction levels on the dimension of interpersonal relations of job satisfaction and their genders and total run time in their current school. 8. It has been found a significant difference between job satisfaction levels on the dimension of the prestige and recognition of job satisfaction of the primary school teachers working in the primary schools located in KemalpaĢa district in Ġzmir, and their genders, ages, marital statuses and seniorities; it has not been found a significant difference between the teachers‟ job satisfaction on the dimension of the prestige and recognition of job satisfaction and their total run time in their current school. 9. It has been a significant difference between job satisfaction levels on the dimension of parent-student apathy of job satisfaction of the primary school teachers working in the primary schools located in KemalpaĢa district in Ġzmir, and their seniorities. It has not been found a significant difference between the teachers‟ job satisfaction levels on the dimension of parent-student apathy of job satisfaction and their genders, ages, marital statuses and total run time in their current school.