Sınıf öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğine bağlılıkları ile iş yaşamında yalnızlık algıları arasındaki ilişki
The relationship between primary school teachers' commitment to the teaching profession and their perceptions of loneness at work
  1. Tez No: 858227
  2. Yazar: BETÜL CENGİZ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, sınıf öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğine bağlılık algıları ile iş yaşamında yalnızlık algıları arasındaki ilişkinin tespiti amacıyla yapılmıştır. Araştırmada ilişkisel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında Bolu ili merkez ilçesinde yer alan resmi ilkokullarda görevli 550 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmaya farklı ilkokullardan toplam 241 sınıf öğretmeni katılmıştır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu,“Öğretmenlik Mesleğine Bağlılık Ölçeği”ile“İş Yaşamında Yalnızlık Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışma bulgularının analizleri SPSS 20.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde ortalama, yüzde, standart sapma, frekans, çarpıklık, basıklık, t-testi, ANOVA, korelasyon betimsel istatistikleri kullanılmış ve ölçeklerin güvenirlik analizleri için Cronbach Alpha katsayıları hesaplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre sınıf öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğine bağlılık algılarının“Yüksek”düzeyde olduğu bulunmuş, öğretmenlerin iş yaşamında yalnızlık algılarının ise“Düşük”düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin mesleki bağlılıkları araştırıldığında cinsiyet, yaş, mesleki kıdem ve medeni durum değişkenlerine göre bir farklılaşma olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlik mesleğine bağlılık ölçeğinin“mesleki çaba”alt boyutunda cinsiyet değişkeni açısından kadın öğretmenler lehine,“ mesleki özdeşim”alt boyutunda yaş değişkeni açısından ise 20-30 yaş grubu lehine bir farklılık görülmüştür. Sınıf öğretmenlerinin iş yaşamında yalnızlık algılarının cinsiyet ve kıdem değişkeni açısından bir farklılık oluşturmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Medeni durum değişkeni açısından iş yaşamında yalnızlık algıları araştırıldığında evli sınıf öğretmenlerinin daha fazla yalnızlık hissettikleri görülmüştür. İş yaşamında yalnızlık ölçeğinin“Duygusal yoksunluk”alt boyutunda 51 yaş ve üstü öğretmenlerin daha yalnız oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğine bağlılık algıları ile iş yaşamında yalnızlık algıları arasında negatif yönlü ve orta düzeyde bir anlamlı ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Sınıf öğretmeni, Öğretmenlik mesleğine bağlılık, İş yaşamında yalnızlık
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to ascertain the association between primary school teachers' opinions of their dedication to the teaching profession and their feelings of workplace loneliness. The study made use of the relational research model. The study's target population is the 550 primary school teachers who will be employed in Bolu's central district's official primary schools for the 2021–2022 academic year. Participants in the study included 241 primary school teachers from various primary schools. Data collecting instruments included the“Loneliness in Business Life Scale,”a personal information form, and the“Teaching Profession Engagement Scale.”The SPSS 20.0 package software was used to analyze the study results. When analyzing the data, descriptive statistics including mean, percentage, standard deviation, frequency, t tests, ANOVA and correlation were employed, and Cronbach Alpha coefficients were generated for the scales' reliability analysis. The research's findings showed that teachers' impressions of their devotion to the teaching profession were rated as“High”, but they believed that they were not alone at work, rating their perceptions as“Low”. It was determined after looking at the professional dedication of classroom teachers in terms of several characteristics that there was no difference based on gender, age, professional seniority, or marital status. There was a difference in favor of female teachers in terms of the gender variable and in favor of the 20–30 age group in terms of the age variable in the“professional effort”sub-dimension of the scale of commitment to the teaching profession. It was determined that seniority and gender did not affect the primary school teachers' views of loneliness in the workplace. When the perceptions of loneliness at work were compared to marital status, it was shown that married primary school teachers had greater levels of loneliness. Teachers over the age of 51 scored higher on the“Emotional deprivation”sub-dimension of the loneliness in business life scale. It was shown that there is a negative and only mildly significant correlation between primary school teachers' evaluations of their dedication to the teaching profession and their feelings of loneliness at work. KEYWORDS: Primary school teacher, Commitment to teaching profession, Loneliness at work