The use of communicative approach in 9th grade English classes of two high schools in Buca, İzmir
Buca, İzmir'de iki lisenin 9. sınıf İngilizce derslerinde iletişimsel yaklaşımın kullanımı
  1. Tez No: 395254
  2. Yazar: FERDANE DENKCİ AKKAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA ÇÖKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
1960 ve 1970'li yıllarda ortaya çıkan İletişimsel Yaklaşım dil öğretiminde günümüzde de popülerliğini korumaya ve arttırmaya devam etmektedir. Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de MEB yabancı dil öğretimini İletişimsel Yaklaşımın ilkelerine göre yeniden yapılandırmaktadır. Türkiye'de yabancı dil öğretiminde İletişimsel Yaklaşımın kullanılmasına ilişkin yapılan çeşitli araştırmalar bazı güçlükler ve sorunlar nedeniyle sınıflarda dilin iletişimsel olarak öğretilemediğini ortaya koymuştur (Coşkun, 2011 ve Özşevik, 2010). Bu çalışmanın amacı 9. sınıf İngilizce derslerinin ne kadar iletişime dayalı olduğunu belirlemek ve mevcut durumu öğretmen ve öğrenci açısından incelemektir. Böylece teorik olarak yapılan yenilik ve değişikliklerin ne derece hayata geçirilebildiği ortaya konacak, var olan eksikleri ya da aksayan yönleri belirlenecektir. Bu araştırmanın katılımcılarını, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında İzmir ili Buca ilçesinde bulunan Buca Hoca Ahmet Yesevi Lisesi ve Fatma Saygın Anadolu Lisesi'nden birer 9. sınıfın öğrencileri ve bu sınıflarda derse giren İngilizce öğretmenleri oluşturmuştur. Bu iki okul MEB'e bağlı birer tipik genel lise ve anadolu lisesi olmaları nedeniyle seçilmişlerdir. Her iki okulda da her hafta bir ders saati gözlemlenmiştir. Bu çalışmada veriler COLT gözlem formu ve görüşme soruları ile toplanmıştır. Gözlem formlarıyla elde edilen veriler oran hesaplamaları yapılarak analiz edilmiştir. Görüşme soruları ile toplanan veriler için içerik analizi yapılarak genel temalar ortaya konmuştur. Bulgular, İletişimsel Yaklaşımın sınıf içinde uygulanma düzeyinin büyük oranda öğretmene ve eğitim ortamına bağlı olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, öğrencilerin dil öğrenme süreçlerine ilişkin benzer tutum, görüş ve beklentilere sahip olmalarına rağmen MEB tarafından oluşturulan müfredatın aksine aynı eğitim uygulamalarını almadıkları görülmüştür. Bu durumun temelde öğretmenlerin öğrencilerinin profillerine, eğitim önceliklerine ve dolayısı ile eğitim felsefelerine ilişkin bakış açılarındaki farklılıklardan kaynaklanıyor olabileceği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Communicative Approach, which appeared in the 60s and 70s, still keeps its popularity in language teaching contexts. Like in many countries in the world, in Turkey the Ministry of National Education is reconstructing foreign language education according to the principles of the Communicative Approach. Some studies on the application of the Communicative Approach in Turkey have revealed that foreign language teaching is not performed in a communicative way due to some challenges and problems (Coşkun, 2011 and Özşevik, 2010). The purpose of this study is to evaluate how effectively the Communicative Approach is being implemented in 9th grade classroom contexts in order to reveal to what extent these classes are communicative as well as to understand the situation from the perspectives of the teachers and students. Therefore, it will be possible to see whether the theoretical innovations are being applied in real classroom settings and to determine if there are any weaknesses of the new program launched in 2007 by the Ministry of Education. The participants of the study are the students and teachers of two 9th grade classes in İzmir, Buca in 2012-2013 academic year: one from Buca Hoca Ahmet Yesevi High School and the other from Buca Fatma Saygın Anatolian High School. These two schools have been chosen due to their being a typical representative of a General and an Anatolian High School. Each class has been observed for one hour per week during a semester. In this study, the data have been collected via COLT observation scheme Part A and interview questions. The data from the observation scheme have been analyzed by proportion calculations whereas a content analysis has been carried out with the data from the interviews in order to get the general themes. The results have revealed that the extent to which the Communicative Approach is being implemented in the classrooms highly depends on the teacher and the teaching context. It has also been found that although the learners have similar attitudes, beliefs and expectations about their language learning, they do not receive the same teaching practices in contrast to the principles of the general curriculum provided by the MNE. This seems mainly because of the differences in the teachers' perspectives of their learner profiles, teaching priorities and so their teaching philosophies.