İlköğretim Türkçe ders kitaplarının Milli Eğitim ve Türkçe dersinin genel amaçları bağlamında tematik analizi
Thematic analysis of secondary school Turkish textbooks in the context of National Education and Turkish course's general objectives
- Tez No: 395253
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 378
Özet
Eğitim, bireylerde yaşantılar yoluyla kalıcı izli davranış değişikliği oluşturma sürecidir. Bu sürecin nitelikli olması iyi bir öğretim programının hazırlanmasına bağlıdır. Programlar öğretim sürecinin planlanarak doğru ve düzenli bir şekilde kullanılmasını sağlar. Öğretim sürecinde de en temel araç ders kitaplarıdır. Ders kitaplarının nitelikli olması eğitim ve öğretimin de kalitesini arttıracaktır. Ders kitapları hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin ortak kullandıkları, öğrencilere öğretim programının hedeflediği davranışları kazandırmada etkili güce sahip önemli materyallerdir. Özellikle Türkçe ders kitapları içinde barındırdıkları metinler ile bu rolü en iyi üstlenebilecek materyallerdir. Ortaokul dönemi öğrencilerinin okumayı sevme ve okuma alışkanlığı kazanmasında çok önemli bir dönemdir. Bu dönemdeki ders kitaplarının hem öğretim programının hedeflerini iyi yansıtması hem de öğrencilerin temel becerileri de kazanarak okuma sevgisi ve alışkanlığı kazandıracak biçimde hazırlanması gerekmektedir. Bu çalışmada“İlköğretim Türkçe Ders Kitaplarının Milli Eğitim ve Türkçe Dersinin Genel Amaçları Bağlamında Tematik Analizi”yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde araştırma problemi, amaç, araştırmanın önemi ve sınırlılıklar gibi başlıklar işlenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde dil, eğitim, yapılandırmacı eğitim, tematik yaklaşım, ders kitapları, metin ve tema gibi araştırmanın konusuyla yakından ilgili olan kavramlar kuramsal bilgiler verilirmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde araştırmanın yöntemi açıklanmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde“Bulgular ve Yorumlar”başlığı altında Türkçe ders kitaplarındaki temalara yer verilmiş ve ders kitaplarında yer alan metinler hem Milli Eğitimin hem de Türkçe dersinin genel amaçları dikkate alınarak incelenmiştir. Beşinci ve son bölümde de incelemelerle ilgili sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Çalışmanın sonucunda İlköğretim Türkçe ders kitaplarındaki metinlerin genel olarak Milli Eğitimin ve Türkçe dersinin genel amaçlarına uygun olduğu belirlenmiştir. İncelenen metinlerde bazı eksiklikler de tespit edilip bu eksikliklerin giderilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Education is the process of creating a permanent behavioral change in individuals through life. Be qualified for this process depends on the preparation of a good curriculum. Curriculums provide accurate and orderly use of education planning process. The main tools in the teaching process are textbooks. Qualified textbooks will improve the quality of education and teaching process as well. Textbooks are used by teachers and students commonly and they are important materials that have effective power for providing behaviors in the curriculum to the students. Especially with the texts in them, Turkish textbooks are the best metarials to undertake this role. Secondary school period is very important periods of students for earning love of reading and reading habits. Textbooks at this period must be prepared for showing aims of curriculum better and giving love of reading and reading habit to the students while they are gaining basic skills. In this study“Thematic Analysis Of Secondary School Turkish Textbooks In The Context Of National Education And Turkish Course's General Objectives”was performed. In the first part of the study; problem of study, purpose of study, the importance of study and limitations are mentioned. In the second part of the study; concepts and theoretical knowledge which are closely related to the subject of the study such as language, education, constructivist education, thematic approach, textbooks, text, themes are given. In the third part of the study; method is described. In the fourth part of the study; under the title of“Results and Comments”, themes in Turkish textbooks are given and the texts in textbooks are analyzed considering both the general objectives of the Turkish National Education and Turkish course. In the fifth and final section, results and suggestions about the study are explained. As a result of the study, the text in Turkish textbooks of Turkish secondary school is determined to be appropriate to objectives of the Turkish National Education and Turkish course. Some deficiencies were identified in the texts and suggestions were made about them to overcome these deficiencies.