Üniversite öğrencilerinde yaşamın amacı ve anlamı ile yaşam doyumu ve yakın ilişkiler
Purpose and meaning of life, life satisfaction, intimate relations among university students
- Tez No: 395267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI UZ BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada“yaşam amaçları ve yaşamın anlamı ile yaşam doyumu ve yakın ilişki eğilimleri arasında anlamlı ilişkiler var mıdır?”sorusuna yanıt aranmaktadır. Bunun yanında, Hinton Yaşamın Amacı ve Anlamı Ölçeği (HYAAÖ), Yaşam Doyumu Ölçeği, Çok Boyutlu İlişki Ölçeği, Yaşamın Anlamı Ölçeği ve alt boyutlarının puan ortalamalarının çeşitli değişkenlere (cinsiyet, üniversite, sınıf düzeyi, doğum sırası, aile gelir düzeyi, bir romantik ilişki içerisinde olup olmama, ölümü hatırlatan bir deneyim yaşayıp yaşamama) göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterip göstermedikleri ve üniversite öğrencilerinin yaşamlarına verdikleri anlamlar incelenmiştir. Araştırmaya Türkiye'nin 7 bölgesindeki üniversitelerden 18-27 yaşları arasında 1123 kişi katılmıştır. Araştırmada HYAAÖ, Yaşam Doyumu Ölçeği, Çok Boyutlu İlişki Ölçeği, Yaşamın Anlamı Ölçeği kullanılmıştır. HYAAÖ, Yaşam Doyumu Ölçeği, Çok Boyutlu İlişki Ölçeği, Yaşamın Anlamı Ölçeği toplam ve alt ölçek puan ortalamalarının araştırmada ele alınan tüm değişkenlere göre anlamlı olarak farklılaştığı tespit edilmiş; ölçeklerin toplam ve alt ölçek puanları arasında anlamlı ilişkiler olduğu bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinin yaşamda sırasıyla en fazla kişi odaklı bir yaşam anlamına sahip oldukları; anlamsızlık odaklı cevaplar verdikleri; duygu ve ilişki, amaç, nesne, yaşam, din, kişilik, yönetim ve hukuk sistemi ve son olarak anlam odaklı yaşam anlamına sahip oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In present study, it is looked for answers question of“Is there a meaningful relationship between life purpose and life meaning, life satisfaction and tendencies intimate relationship?”. Also, other purpose of the research, is determining whether there is significant differences or not between mean scores of Hinton PPMI, Satisfaction with Life Scale, Multidimensional Relationship Questionnaire and Meaning in Life Questionnaire according to various variable (gender, university, class level, birth order, income level, to be in a romantic relationship or not, experiences that reminds death or not) and their sub-dimensions and finding life meanings of university students. 1123 university students whose ages between 18-27, join the research from 7 region of Turkey. In the research, Hinton PPMI, Satisfaction with Life Scale, Multidimensional Relationship Questionnaire and Meaning in Life Questionnaire were used. According to all variable, it is concluded meaningful differences between mean scores of Hinton PPMI, Satisfaction with Life Scale, Multidimensional Relationship Questionnaire and Meaning in Life Questionnaire and their sub-dimensions and it was found significant correlations between all scales and their sub-dimensions. Lastly, it is demonstrated that university students have life meanings highest in turn; person-focused, emptiness-focused, emotion and relationship-focused, object-focused, life-focused, religion-focused, personality-focused, governance and judicial system-focused and meaning-focused in survey.