Orhan Kemal'in roman ve hikayelerinin dili ve Türkçe bakımından değerlendirilmesi
The language and evaluation of Orhan Kemal's novel's novels and short stories
- Tez No: 395268
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF ALİ BOZKAPLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 517
Özet
Bölüm I'de Orhan Kemal'in hayatına ve yapıtlarına yer verilmiştir. Bölüm II'de ise çalışmada yararlanılan roman ve hikayeler bulunmaktadır. Ayrıca tezde kullanılan kısaltmalar belirtilmiştir. Bölüm III'te çalışma metodu anlatılmıştır. Roman ve hikayelerden verilerin fişleme usulüyle toplandığı ve bilgisayara geçirildiği vurgulanmıştır. Bölüm IV'te toplanan veriler ikilemeler,tekrarlar, atasözleri, deyimler, ağız özelliği taşıyan sözler, lakaplar ve argo olmak üzere tasnif edilmiştir. Her biri kendi içinde detaylı sınıflandırmaya tabi tutulmuştur. Bölüm V'te sonuç bölümü yer almıştır. Tasni edilen bölümlerle ilgili sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first chapter of the thesis deals with Orhan Kemal's biography and his works. Chapter II covers Orhan Kemal's novels and short stories abbreviations used in this study. Chapter III discusses the methodology of the study. It is also about the classification of the information and data obtained from the novels and short stories and processing them into computer. Chapter IV focuses on reiteratives, proverbs, idioms, accents, nicknames and slang and their classifications. Chapter V includes the conclusion part of the study and results are discussed.