İşbirlikli öğrenmenin ilkokul 4.sınıf müzik dersinde öğrencilerin ritim becerileri ve özyeterlilik algıları üzerine etkileri
The effects of cooperative learning on the rhythm skills and perceptions of self-efficacy of the fourth class students in the primary school music couse.
  1. Tez No: 395288
  2. Yazar: TULE KARAARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Araştırmada, işbirlikli öğrenmenin ilkokul 4. sınıf müzik dersinde öğrencilerin ritim becerileri ve özyeterlik algıları üzerindeki etkilerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmada yarı deneme modellerinden ön test son test kontrol gruplu model kullanılmıştır. Araştırma 2014-2015 öğretim yılı bahar döneminde İzmir ili Menemen ilçesinde bir ilkokulda 22 deney grubu ve 22 kontrol grubu öğrencisi ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Ritmik Özyeterlik Ölçeği”,“Ritmik Başarı Testi”,“Ritim Becerileri Gözlem Formu”ve“Ritmik Özyeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma 10 hafta sürmüş, ritmik özyeterlik ölçeği, ritim becerileri gözlem formu ve ritmik başarı testi ön test ve son test olarak kullanılmıştır. Elde edilen nicel veriler SPSS 15 programı ile çözümlenmiş, çarpıklık-basıklık istatistiği, ilişkili örneklemler için t- testi, ilişkisiz örneklemler için t- testi uygulanmıştır. Araştırma sonunda, işbirlikli öğrenme yöntemi tekniklerinden“Birlikte Öğrenme Tekniğinin”uygulandığı deney grubu ve 2006-2007 Müzik Dersi Öğretim Programı'nda yer alan öğretim yöntemlerinin uygulandığı kontrol grubu son test ritmik başarı testi puanları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Deney ve kontrol grubunun ritmik özyeterlik ölçeği son test puanları arasında, deney grubu lehine olumlu yönde ve anlamlı düzeyde bir fark bulunmuştur. Deney grubundaki öğrencilerin ritim becerileri gözlem formundan aldıkları ön test ve son test puanları arasındaki fark anlamlı olup, işbirlikli öğrenme yönteminin ritim becerilerinin uygulama boyutunda da etkili bir yöntem olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda, işbirlikli öğrenme yönteminin, müzik dersi öğretim programındaki ritim becerilerine ait kazanımların hem teorik hem de uygulama boyutlarını kavramada hem de ritmik özyeterliklerini arttırmada etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu yüzden müzik dersinin işlenmesinde işbirlikli öğrenme yönteminden daha çok yararlanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effectiveness of cooperative learning on students' perception of the rhythm skills and self-efficacy in elemantary 4th grade in the Music lesson. Quasi - experimental design with pre-test and post-test method was used in this research. The investigation was carried out in the class 22 students in experimental group and 22 students in control group in the Spring Term 2014-2015 school years in Menemen town, İzmir.“Rhythmic Self-Efficacy Scale”,“Rhythmic Achievement Test”,“Rhythm Skills Observing Form”which had been developed by researcher were used as data collection tools. The study was applied in 10 weeks and“Rhythmic Self-Efficacy Scale”,“Rhythmic Achievement Test”,“Rhythm Skills Observing Form”were used as both pre-test and post-test. Gathered data from students were analysed by SPSS 15 softwere. In the process of data analysis, skewness – kurtosis statistics, independent sample t-test, paired samples t- test were used. The study showed that there were significant differences between cooperative learning with learning together techniques in experimental group and in control group. There were significant difference in the control group performed the traditional learning method in terms of post-test rhythmic achievement test. There was significant differences regarding rhythmic self efficacy perception between experimental and control group compared post-test points. In the experimental group the students rhythm skills between the pre-test and post-test points observation were significant. Cooperative learning method was an effective method for performing the rhythm skills. As a result of this study it was concluded that cooperative learning in music lesson should have been used as developing students' rhythm skills in theory and also practice and rhythmic self-efficacy. Therefore it was suggested that cooperative learning should have been provided multi - benefit for the students in Music lesson.