İzmir ili merkez ilçeleri anadolu liselerindeki öğretmenlerin okullarının kurumsal itibarına ve müdürlerinin liderliğine ilişkin algıları
Perceptions of Anatolian High School teachers in İzmir province towards corporate reputation of their schools and leadership qualities of their school managers
- Tez No: 395290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı Anadolu Liselerinde görev yapan öğretmenlerin okullarının itibarını nasıl algıladıklarını belirlemede kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçme aracının geliştirilmesi; gelişitirilen ölçek kullanılarak Anadolu Liselerinin itibar düzeyinin belirlenmesi; okul itibarının çeşitli değişkenlerden nasıl etkilendiğinin tespit edilmesi ve okul müdürlerinin liderlik stillerinin belirlenerek, okul itibarı arasında nasıl bir ilişki olduğunun ortaya konulması olarak belirlenmiştir. Araştırmanın evrenini İzmir ili Anadolu liselerinde görev yapan 4259 öğretmen, bu evreni temsil eden örneklemi ise oranlı tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenen 376 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama arası olarak okul itibarını ölçek üzere 29 maddeden oluşan geçerli ve güvenirli bir ölçme aracı geliştirilmiş, okul müdürlerinin liderlik stilleri belirlemek üzere ise Çok Fakötrlü Liderlik Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, Anadolu Lislerinin itibarı öğretmenler tarafından“iyi”düzeyinde algılanmaktadır. Bu algılar öğretmenlerin cinsiyetine, eğitim düzeyine ve medeni durumuna göre değişmektedir. Anadolu Liseleri müdürlerinin liderlik stilleri en yüksek puandan en düşük puana göre sırasıyla dönüşümcü liderlik, etkileşimci liderlik ve serbestlik tanıyan liderlik olarak belirlenmiştir. Okul müdürlerinin liderlik stiline ilişkin öğretmenlerin algıları, öğretmenlerin cinsiyetine, kıdemine ve medeni durumuna göre değişmeketdir. Okul müdürlerinin liderlik stilleri ile okul itibarı arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki vardır. Okul müdürlerinin liderlik stillerinin bağımlı değişken olarak seçilen okul itibarını nasıl açıkladıklarını belirlemek için, yapılan doğrusal çoklu regresyon analizine göre, liderilik stillerinin okul itibarı ile ilgili açıkladığı varyans %54.9 olarak bulunmuştur. Regrasyon analizi sonuçlarına göre, okul itibarının liderlik stilleri açısından yordanmasına ilişkin regresyon eşitliği; Okul itibarı = 66,753 - 0,718 serbestlik tanıyan liderlik + 0,606 dönüşümcü liderlik +0,467 etkileşimci liderlik biçimde ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was determined as: A current and reliable measurement means which would be used to appoint how teachers doing duty on Anatolian High Schools perceive their schools' reputations is to be improved; reputation level of Anatolian High Schools is to be appointed by using Questionnaire developed; it is confirmed how schools' reputation is affected by various changeables and it is revealed what a relation between school managers ans school's reputation is by appointing leadership styles. While the population consists of 4259 teachers who do duty on Izmir Province 's Anatolian High Schools, the sample representing the population consists of 376 teachers determined by proportional stratified sample method. While a current and reliable measurement means occurring from 29 items was developed as to measure school's reputation as data collection tool on the study, Multifactor Leadership Questionnaire was used as to appoint leadership styles of school managers. According to the result of the study, the reputations of Anatolian High Schools are perceived as level 'well' by teachers. These perceptions vary in teachers' gender, educational level and martial status. Leadership styles that Anatolian High Schools' managers have got are respectively transformational leadership, transactional leadership, management leadership with exception as from highest point to lowest point. Teachers' perceptions related to leadership styles of school managers vary in gender of teachers, seniority and martial status. There is middle level positive relation between leadership styles of school managers and school reputation. According to linear multi regression analysis made, variance which leadership styles explained it related to school reputation was gotten as 54.9% in order to appoint how leadership styles of school managers explain school reputations chosen as dependent variable. According to the result of regression analysis, regression equality related to be predicted in terms of school reputations ' leadership styles is stated in the way that; School reputation=66,753-0,718 management leadership with exception + 0,606 transformational leadership+0,467 transactional leadership.