Kur'ân'da karye kavramı
  1. Tez No: 395303
  2. Yazar: NECLA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN MOLLAİBRAHİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Karye kavramı, Kur'ân âyetlerinde yer alan yerleşim yeri manasındaki kavramlardan biridir. Karye kavramının geçtiği âyetlerin daha doğru anlaşılması amacıyla, kavramın vecih ve nezâirleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaca hizmetle yapılan çalışmada, karye kavramının ülke, bölge, şehir, kasaba ve kale gibi çeşitli büyüklük ve nitelikteki yerleşim yerleri manasında kullanıldığı ve mısr, medine, belde ve dâr kavramlarının onunla aynı anlamda olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler; RTEÜ, Kur'ân, karye, yerleşim yeri, ülke, bölge, şehir, kasaba, kale, mısr, medine, belde, dâr.
Özet (Çeviri)
Karye term is one of concepts mentioned in Koranic verses meaning housing location. For verses where Karye term is used to be understood better angles and perspectives of are tried to be disclosed. In the study performed for this purpose it was observed that Karye term is used for housing locations of various size and nature like country, region city, town, castle and mısr, medina, belde and dâr terms have the same meaning. Keywords; RTEU, Koran, karye, housing location, country, region city, town, castle, mısr, medina, belde, dâr.