Elit futbol ve hentbolcuların fiziksel uygunluk düzeylerinin incelenmesi
Examination of physical fitness levels of elite football and handball
  1. Tez No: 395343
  2. Yazar: AHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜÇHAN İRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Araştırmada elit futbol ve hentbolcuların motor özelliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya yaş ortalaması 22,20 ± 1,98 olan 34 elit futbolcu ile yaş ortalaması 22,00 ± 1,87 olan 32 elit hentbolcu denek olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan deneklerin yaş, boy, kilo, beden kitle indeksi (BKİ), vücut yağ yüzdesi (VYY), basit ışık reaksiyon zamanı, basit ses reaksiyon, seçmeli reaksiyon zamanı, 10 m sprint, 20 m sprint, esneklik, dikey sıçrama, anaerobik güç, aerobik güç, sağ pençe, sol pençe, bacak ve sırt kuvvetleri ölçülmüştür. Deneklerin yaş, boy, kilo ve BKİ parametrelerinde p>0,05 düzeyinde anlamlı farklılıklara rastlanmazken, VYY değerinde p0,05 düzeyinde anlamlı farklılıklar bulunamazken, seçmeli reaksiyon zamanı parametresinde p0,05 düzeyinde anlamlı farklılıklar bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In the study aimed to compare the characteristics of the engine's elite football and handball. The average age of the research with an average age of 34 elite players with 22.20 ± 1.98 22.00 ± 1.87, which has joined the elite handball players in 32 subjects. Age of the subjects participating in the study, height, weight, body mass index (BMI), body fat percentage (BFP), a simple light reaction time, simple sound reaction, choice reaction time, 10m sprint, 20m sprint, flexibility, vertical jump, anaerobic power, aerobic power, right paw, left paw, leg and back strength were measured. Age, height, weight and BMI parameters p> 0.05 level significant differences observed, ALM value of p 0.05 level that no significant differences in choice reaction time parameters p There are no significant differences at the 0.05 level.