Araç hızlarının kontrol edilmesine yönelik olarak optimum forma sahip hız banketlerinin geliştirilmesi
Development of optimized form speed bumps for vehicle speed control
- Tez No: 395421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, şehir içi trafik kontrolünde yollara uygulanan ve beklenen fonksiyonu yerine getirmekte güçlük yaşanan hız banketlerine alternatif olarak özgün, optimum hız banketi modelleri geliştirilmiştir. İlk aşamada motorlu taşıt dinamiği parametrelerine başvurulmuş, bilgisayar programı aracılığıyla yarım otomobil modeli ve süspansiyon parametreleri kullanılarak, çeşitli binek otomobillerin standart hız banketlerinden geçiş durumları, ilgili banketlerin yol girdisi olduğu kabulü yapılarak simule edilmiştir. Modelin fiziksel dünyaya uygunluğu, farklı binek otomobillere ivmeölçerler bağlanıp, standart hız banketlerinden geçilerek alınan ölçümler vasıtasıyla doğrulanmıştır. İkinci aşamada, kurulan simülasyon modelindeki yol girdileri, araçlar belirlenen hız limitlerinde seyrederken bir hız banketinden geçtiğinde araç salınımlarının minimize eden, hız limitinin çok üstünde geçtiklerinde ise araç salınımlarının önceden belirlenen güvenli fakat yüksek bir değere çıkmasını sağlayan optimizasyon algoritmasına sokulmuş, programın tasarım optimizasyonu araç kutusuna ilgili parametreler girilerek uygulanmıştır. Alınan simülasyon ve optimizasyon verileri, farklı hız limitleri için farklı formların oluşturulmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, for urban traffic control; novel, optimized speed bump models are developed as an alternative of the speed bumps which hardly fullfill their function on applied roads. In the first stage, vehicle dynamics parameters are determined and the oscillation characteristics of some passenger automobiles are simulated with presumption of the bump form as road input. Simulation is carried out by a computer program which uses the half car model and suspension parameters. Physical validation of the computer model ensured by measurements of accelerometers which are attached to some areas of several cars. In the second stage, the road input in the established simulation model is inserted to optimization algorithm which minimizes the vehicle oscillation when the vehicle passes over the speed bump within the range of determined speed limits and elevates the vehicle oscillation to a safe but higher pre-defined value when the vehicle passes over the speed bump with much higher speeds. Optimization is carried out by entering the foretold parameters to design optimization toolbox and the obtained simulation and optimization parameters provides different speed bump forms for different speeds.