Transglutaminaz enzimi ilave edilerek kaplanmış balık filetolarının kalitesinin belirlenmesi
Determination of quality of fish fillets coated with transglutaminase enzyme
  1. Tez No: 395420
  2. Yazar: FAHRETTİN GÖKHUN TOKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR YERLİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada çeşitli oranlarda hazırlanan mikrobiyal transglutaminaz enziminin (MTGaz) uskumru balığı filetosu yüzeyine püskürtülerek, filetoların depolanması süresince kalite değişimleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırma materyali olarak Scomber scombrus (Linnaeus, 1758) türü uskumru balıkları kullanılmıştır. Fileto haline getirilmiş uskumru balıklarının yüzeyi enzim çözeltileri (1, 4, 7 ve 10 birim MTGaz enzimi) ile kaplanmış, işlem görmemiş filetolar kontrol grubu olarak değerlendirilmiştir. Köpük tabaklar içerisine yerleştirilen filetolar 4±2°C'de depolanmıştır. Depolama süresince balık filetolarında iki günde bir yapılan analizlerde pH, toplam uçucu bazik azot (TVB-N), totox değeri, mikrobiyal gelişim (toplam mezofilik aerobik bakteri: TMAB, toplam psikrofilik aerobik bakteri: TPAB, maya- küf, koliform grubu bakteri), duyusal (koku, tekstür, görünüş) ve renk (L*, a*, b*) değerlerinde meydana gelen değişim gözlemlenmiştir. Çalışmada pH ve TVB-N değerleri bazik bileşiklerin artmasıyla paralel olarak depolama süresince önemli artış göstermiştir. Enzim uygulama gruplarında konsantrasyonun artması ile birlikte, pH artışının kontrol grubuna oranla bir miktar baskılandığı tespit edilmiştir. TVB-N değerlerinin enzim konsantrasyonundaki artışla birlikte kontrol grubuna oranla daha az yükseldiği ve özellikle T7 uygulama grubunun TVB-N değerindeki artışı yavaşlattığı gözlemlenmiştir. Kontrol örneklerine ait TVB-N değerleri ise depolama sonunda MTGaz uygulanan gruplara göre daha yüksek değerlere ulaşmıştır. Uskumru filetolarında meydana gelen oksidasyon düzeyinin belirlenmesi amacıyla birincil ve ikincil oksidasyon ürünlerinin ortaya konulduğu totox değeri bulgularına göre enzim uygulamasının konsantrasyonundaki artış, totox değerlerine olumlu yansıyarak değerlerin yükselmesini yavaşlatmış ve kontrol örneklerine göre daha düşük değerlere ulaşılmıştır. MTGaz uygulamasının lipid oksidasyonunu baskıladığı ortaya konulmuştur. Mikrobiyolojik analiz bulgularına göre TMAB, TPAB, koliform grubu bakteriler ve maya-küf sayımında özellikle, T7 örneklerinin mikrobiyal gelişmeyi baskıladığı tespit edilmiştir. Kontrol örnekleri ise mikrobiyal üremeye en yatkın uygulama grubu olarak gözlemlenmiş, T1 uygulaması kontrol grubunu takip etmiştir. Renk sonuçları incelendiğinde, balığın vücut kompozisyonunun yanı sıra enzim konsantrasyonundaki artışla birlikte ışığın kırılma miktarında farklılıklar oluşmuştur. T10 örnekleri L* değeri için en düşük değerlere sahip örnekler olarak gözlemlenirken,kontrol örnekleri en yüksek değerlere ulaşarak depolama süresini tamamlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of spraying microbial transglutaminase (MTGase) at various levels on the quality of mackerel fillets was investigated. Mackerel (Scomber scombrus, Linnaeus, 1758) species were used as a research material. The surfaces of the filleted fish were coated with enzyme solution (1, 4, 7 and 10 units MTGase) and the samples without enzyme were regarded as control group. Fillets are placed into the foam plates and stored at 4±2°C. pH value, total volatile basic nitrogen (TVB-N), totox value, microbial growth (TMAB, TPAB, yeast and mould, coliform bacteria), sensory changes (odour, texture, appearance), colour values (L*, a*, b*) of mackerel samples were analyzed on 2 day intervals during refrigerated storage. The increase in pH values was similar with TVB-N increment due to accumulation of basic compounds. The increase in the MTGase concentration suppressed the rise in pH values. The treatment with 7 unit MTGase was affective in hindering the formation of TVB-N compounds. Control treatments had highest values than samples treated with MTGase at the end of the storage. As a result of totox value, which gives information about lipid oxidation level by considering primary and secondary oxidation products, the increase in MTGase concentration had positive effect on hindering the formation of lipid oxidation. More successful results were obtained with enzyme treated samples comparing to control fillets. The increase in microbiological growth was suppressed with the transglutaminase enzyme spraying to the fillets of mackerel. The best results were obtained with the addition of transglutaminase enzyme in the concentration of 7 unit MTGase in terms of the inhibition of TMAB, TPAB, coliform bacteria and yeast and molds. The most suitable samples for the growth of microorganisms were control samples and the samples treated with 1 unit MTGase. Biochemical composition of fish and the concentration of enzyme influenced the refraction of light. Lowest L* values were determined in T10 samples, whereas control samples had the highest values.