Exploring the rationale behind the strategic role of natural gas in Chinese energy policy making
Çin'in enerji politikasında doğalgazın stratejik rolünün rasyonel keşfi
- Tez No: 395446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EFE BİRESSELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Nüfus ve ekonomik büyüme ülkelerin enerji tüketimi ve üretimi açısından önemli aktörler olarak kabul edilmektedir. Çin en kalabalık nüfuslu ülke ve en fazla hızla büyüyen ekonomiye sahip ülke olduğu için, dünyanın en fazla enerji üreten ve tüketen ülkesi olmuştur ve bu durum dünya enerji piyasalarında da son derece etkili bir ülke olmasını sağlamaktadır. 1993 yılına kadar, Çin enerji kaynaklarına dayalı olarak kendi kendine yeten bir ülke olmuştur, bu demek oluyor ki Çin'deki enerji üretimi ulusal tüketimi karşılamaktaydı. Ancak, Çin'deki ekonomik büyüme ülkedeki enerji talebinin artmasına neden oldu ve diğer ülkelerden enerji kaynakları ithal etmeye başladı. Tarihsel olarak, Çin'in birincil enerji kaynağı 2013 yılında toplam enerji tüketiminin %67,4'e sahip olan kömürdür. Çin büyük kömür rezervlerine sahip olmasına rağmen, kömürün yanmasından ortaya çıkan olumsuz etkilerden dolayı, 2009 yılından sonra kömür ithal etmeye ihtiyaç duydu. Yüksek kömür tüketimi sonucunda, Çin dünyadaki önde gelen karbondioksit yayıcı ülke olmuştur. Bundan dolayı, kömür kaynaklarını fosil yakıtlar arasında daha fazla çevre dostu olan doğalgaz ile çeşitlendirmesi gerekmektedir. Enerji güvenliği Çin'in yeni enerji politikasının temel hedefi olup beş temel boyuta sahiptir. Bunlar sırasıyla (1) Elverişlilik (2) Karşılanabilirlik, (3) Erişilebilirlik, (4) Kabul edilebilirlik ve (5) Çeşitlendirme. Çin yeni bir politika olarak 12. Beş Yıllık Plan içerisinde enerji güvenliği stratejisi hazırlıyor, bu plan 2020 yılına kadar % 10 oranında Çin'in tüm enerji kaynakları arasında doğal gazın payının artmasını içermektedir. Çin 'in yeni enerji politikasının ışığı altında, bu tezin ana amaçları Çin'in tüm enerji kaynakları arasında doğal gazın payının artmasının nedenlerini, gelecekteki Çin enerji güvenliği için bu talebin olası etkilerini ve enerji güvenliği açısından küresel gaz ticaretini incelemek ve analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
It is recognized that, indeed, population and economic growth are the crucial actors with regard to energy consumption and production of the countries. As China is the most populous country and a fastest-growing economy, it became world's largest energy consumer and producer country that makes it exceedingly influential country in world energy markets. Until 1993, China was the self-sufficient country based on energy resources, which means that its energy production fulfilled its national consumption. However, Chinese economic growth causes increasing energy demand in the country and it starts to import energy resources from other countries. Historically, the primary energy resource of China is coal that has 67, 4% of total energy consumption of China by 2013. In spite of the fact that China has huge coal reserves, it needs to import coal after 2009 because of the negative impacts of coal combustion. As a result of high coal consumption, China becomes the leading CO2 emitter country in the world, due to the fact that it needs to be diversify coal resources with natural gas which is more environment-friendly among fossil fuels. Energy security is the main target of new energy policy of China that has five basic dimensions including; (1) Availability, (2) Affordability, (3) Accessibility, (4) Acceptability, and (5) Diversification. China prepares its energy security strategy as a new policy in 12th Five Year Plan that includes increasing natural gas share in Chinese energy mix by 10% by 2020. In the consideration of new energy policy of China, the main aims of this thesis are to examine and analyze the reasons of increasing the share of natural gas in its energy mix and the possible impacts of this demand for the future Chinese energy security and global gas trade from the perspective of energy security.