Küreselleşme ekseninde kitle iletişim araçları ve toplumsal olaylara etkisi
Mass communication and its impact on social incidents inthe frame of globalization
  1. Tez No: 648174
  2. Yazar: ALPER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte küreselleşme sürecinde çağ atlayan kitle iletişim araçları dünya üzerinde kuşatıcı bir etkiye sahip olmuştur. Tek merkezden yapılan yayınlar ve üretilen içerikler dünyanın herhangi bir yerindeki alıcıya rahatlıkla ulaştırılabilmektedir. Bu da büyük kitlelerle aynı anda iletişim kurulabilmesini sağlamaktadır. Küreselleşen dünyada ortak bir bilinç üretme ve kültürel değerlerin tek tipleşmesini sağlama etkisine erişen iletişim araçları, toplumu yönlendirme ve yönetme imkânı sunmaktadır. Kitle iletişim araçları vasıtasıyla üretilen bilgi tüketici kitlenin kullanımına sunulmakta, nihai tüketicinin büyük bir bilgi bombardımanı altında kalması sağlanmaktadır. Bu durum bireyleri kısa zamanda karşılaştığı binlerce bilgi arasından en doğruyu seçmek gibi neredeyse imkânsız bir alanın içinde kaybolmaya itmekte, birey giderek yalnızlaşmakta ve savunmasızlaşmaktadır. Böylelikle bireyler, belli odaklar tarafından kurgusallaştırılan, hipergerçeklik ve tüketim metası haline getirilen bilgi ile çeşitli ideolojilerin hedefi haline gelmektedir. Bu durum kitle iletişim araçlarının bir müdahale aracına dönüştürülmesini olanaklı kılmaktadır. İletişimin dijitalleşmesi, iletişim araçlarının etkileşim alanını, etkinliğini ve yönünü çok boyutlu olarak değiştirmiştir. Sosyal ağlar geleneksel kitle iletişim araçlarında var olan yayınsal sürecin bürokrasisinden bağımsız, doğrudan haber veren ve içerik üreten kaynaklara dönüşmüştür. Bu teknik imkanlar sosyal medyayı toplumsal hareketlere etki eden faktörler arasında üst sıralara yükseltmiş, etkili bir silah olarak kullanımının önünü açmıştır. Çıkış noktası İstanbul-Taksim olsa da Gezi Parkı Eylemleri, bir muhalefet ve yıkım hareketine dönüşerek kısa sürede ülke çapına yayılmış ve hatta küresel bir boyuta ulaşarak bir toplumsal hareket statüsü kazanmıştır. Gezi olaylarında sanatçılar, siyasetçiler, gazeteciler, meslek odaları, sendikalar, taraftar grupları gibi birçok yapı aktif olarak yer almıştır. Bu çalışmada Gezi Parkı Eylemlerinin başlangıcından bitişine kadar yaşanan olayların nesnel olarak ele alınmasına gayret edilmiştir. Gezi Parkı Eylemleri dikkatlice incelenerek, örgütlenme şekilleri, bunları etkileyen siyasi, ekonomik ve sosyal faktörler, amaç, eylem yöntemleri, katılımcı profili, etkileşim şekilleri, kullanılan çeşitli yol ve yöntemler açıklanmaya gayret edilmiştir. Teknolojinin toplumsal hareketlerde ne kadar etkili olduğu anlaşılmaya çalışılmış, eylemci profilleri ve sokakları savaş alanına çeviren yapı arasında nasıl bir geçiş yaşandığı, olayların bu noktaya nasıl geldiği analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, the mass media, which are a step into a new age of globalization, now have a comprehensive effect on the world. Broadcasts and content produced from a single center can now be easily delivered to the end-user anywhere in the world. This enables communication with large masses simultaneously. Communication tools, which have the effect of generating a common consciousness and ensuring the uniformization of cultural values in the globalizing world, offer the opportunity to direct and manage the society. The fact that the information is produced intensively in certain channels and presented to the consumer population causes the end-user to be under a big bombardment of information. This situation forces individuals to get lost in an almost impossible area such as choosing the most accurate among thousands of information that they encounter in a short time, and the individual becomes increasingly lonely and vulnerable. In this way, individuals become the target of various ideologies with information that has been fictionalized by certain foci, turned into a commodity of hyperreality and consumption. This makes it possible to turn mass media into an intervention tool. The digitalization of communication has changed the interaction area, effectiveness and direction of communication tools in multiple dimensions. Social networks have been transformed into sources that directly inform and produce content independent from the bureaucracy of the broadcast process that exists in traditional mass media. These technical possibilities raised social media to higher ranks among the factors affecting social movements and paved the way for its use as an effective weapon. Although the starting point was“Istanbul-Taksim”, the“Gezi Park”actions turned into an opposition and demolition movement, spread throughout the country in a short time and even gained a social movement status by reaching a global dimension. Many structures such as artists, politicians, journalists, professional chambers, unions, and fan groups were actively involved in the Gezi events. In the present study, it has been tried to objectively treat the events that occurred from the beginning to the end of Gezi Park Actions. The Gezi Park Actions have been carefully examined and the ways of organizing, the political, economic and social factors affecting them, the objectives, the methods of action, the profile of the participant and the interaction and the various methods used have been tried to be explained. It was tried to be understood how effective the technology was in social movements, how the transition between the activist profiles and the structure that turned the streets into the battlefield, and how the events came to this point were analyzed.