Hannah Arendt's concept of federalism
Hannah Arendt'in federalizm konsepti
- Tez No: 395455
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM SEZER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
 - Yıl: 2015
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu calisma, Hannah Arendt'in temsili demokrasi ve ulus devlet modeline alternatif olabilecek uygulanabilir bir federalizm konsepti yarattığını kanıtlama çabasıdır. Ayrıca, Arendt'in federalizm konsepti Arendt'in demokrasi teorisindeki yerini tanımlama açısındanda önemlidir. Öncelikle Demokrasi teorisi ve Arendt hakkındaki güncel tartışmaları inceleyecek; daha sonra Arendt'in kilit politik konseptlerini açıklayacak; ve daha sonra, çalışmamın temelini teşkil eden Arendt' in federalizm konseptini inceleyeceğim. Arendt hiçbir zaman sistemli bir federalizm konsepti yaratmaya çalışmadı. Ben bu çalışmamda Arendt'in değişik eserlerinde konuyla ilgili düşüncelerini bir araya getirerek onun federalizm konseptini oluşturmaya çalıştım. Arendt'in federalizminin dört ana yönü vardır: vatandaş katılımına dayalı yerinden yönetim, delege sistemine dayalı güç paylaşımı, otoritenin kaynağı olarak Anayasa ve sivil itaatsizlik ve bağımsız sivil toplum kuruluşları. Tezimin akademik literatüre katkısı akademik araştırmalarda görmezden gelinen Arendt'in Anayasa ve bağımsız sivil toplum kuruluşlarına olan vurgusu olacaktır. Ayrıca, Arendt liberalizmin özgürlük anlayışına çok büyük eleştiriler getirmiş olmasına rağmen araştırmamda, Arendt'in politik felsefesi ile klasik liberal anlayış arasında ciddi yakınlık olduğunu sonucuna vardım. Sonuç olarak Arendt Cumhuriyetçi bir Liberaldir.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to prove that Hannah Arendt created a viable concept of federalism as an alternative to representative democracy and unitary nation-state model; as well, Arendt's concept of federalism is important to understand where Arendt stands in the theory of democracy. I first analyze contemporary disputes about democracy and Arendt to get a picture of current understanding of democracy and Arendt. Then I will go on to explain Arendt's key concepts to see her political framework; afterwards I will study Arendt's concept of federalism, which is the backbone of this thesis. Arendt never tried to create a systematical concept of federalism; I brought together her different ideas, which are scattered around in her different writings, to build her concept of federalism; Arendt's federalism has four dimensions: self-rule through local participation, delegated share of power, constitution as a source of authority and, free associations and civil disobedience. I believe that my thesis will be a contribution to understand Arendt's emphasis on constitution and free associations, which has been neglected in academic research. As well, throughout my research, I have come to conclude that Arendt's political philosophy has many similarities with capitalism and classical liberalism; on many issues, Arendt and advocates of classical liberalism share the same vision, notwithstanding Arendt's criticisms of liberal understanding of freedom. Thus, I concluded that Arendt is a republican liberal.