Re-positioning democratic participation and representation beyond the binary dichotomies - A co-operational perspective
Demokratik katılımın ve temsilin ikili anlayışın ötesinde yeniden konumlandırılması - Kooperatif perspektifi
  1. Tez No: 862176
  2. Yazar: ANNI MARJA VIHERAE
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. DEVRİM SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez, siyaset teorisi konseptlerini inceleyerek, Hannah Arendt'in“genişletilmiş zihniyet”kavramını, Margaret Canovan'ın demokrasinin“pragmatik”ve“kurtarıcı”yüzleri üzerine yaptığı çalışmalarla entegre ederek analitik bir çerçeve oluşturmayı hedeflemektedir. Bu sentezin amacı, politik katılım ve temsiliyetin işbirlikçi kapasitelerini ortaya koymak ve bunların simbiyotik kökenleri üzerine bir argüman zemini sunmaktır. Ek olarak, demokratik teori alanındaki geniş perspektif yelpazesinden farklı eserlerin tartışılması, bu simbiyoz için tamamlayıcı kanıtların açığa çıkarılmasını ve detaylandırılmasını amaçlamaktadır. Dahası, Benjamin Constant ve Alexis de Tocqueville'in eserlerinden çıkarılan içgörüler ile politik katılım ve temsiliyet arasındaki karmaşık ilişkinin tarihsel bağlamının anlaşılması amaçlanmaktadır. Son olarak bu çalışma, Benjamin Barber ve Nadia Urbinati'nin perspektiflerini kullanarak, işbirlikçi yaklaşımdan doğan olasılıkları güncel literatür ile etkileşimli olarak değerlendirmektedir
Özet (Çeviri)
By exploring the concepts of political theory, this thesis aims to construct an analytical framework by synthesizing Hannah Arendt's concept of enlarged mentality with Margaret Canovan's account of redemptive and pragmatic faces of democracy. The purpose of the synthesis is to illustrate the co-operational capacities of political participation and representation and provide a basis for an argument for their symbiotic origins. Furthermore, the discussion of works that hold broad range perspectives from the field of democratic theory, aims to reveal and elaborate complementary evidence for their symbiosis. Moreover, it aims to understand historical context of the complex relationship between political participation and representation by drawing insights from the works of Benjamin Constant and Alexis de Tocqueville. Finally, it engages with contemporary discourse by utilizing the perspectives of Benjamin Barber and Nadia Urbinati to assess the possibilities of a co-operative approach.