Strained empirical pseudopotential generation from hybrid density functionals: GaAs, InAs, GaSb, InSb
Hibrit yoğunluk fonksiyonellerinden gerinmeli yarı deneysel görünür potansiyel üretimi: GaAs, InAs, GaSb, InSb
- Tez No: 395464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN BULUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
III-V bileşiklerinden oluşan ve kendiliğinden birleşen kuantum noktaları, olası spintronik ve kuantum bilişim teknoloji uygulamalarından dolayı artan ilgi görmektedir. Burada, her iki malzeme arasındaki örgü sabit farkı, ciddi gerinme alanına yol açmakta, ve bu durum dörtkutup çiftleniminden dolayı yalnızca taşıyıcıları değil, aynı zamanda çekin spinlerini de etkilemektedir. Bu çalışmada, GaAs, InAs, GaSb ve InSb yarıiletkenlerinin, çeşitli gerinmeler altındaki elektronik bant yapıları ve biçimsizlenme potansiyellerinin nasıl davrandığı araştırılmıştır. Hesaplamalar için yeni ürettiğimiz, gerinmeye duyarlı ve güvenilir yarı deneysel görünür potansiyeller kullanılmıştır. Bunlara hem yol gösterici olması, hem de desteklemek amacıyla, yoğunluk fonksiyoneli kuramına dayalı hibrit fonksiyonellerinden faydalanılmıştır. Hidrostatik ve makas gerinimine ait biçimsizlenme potansiyel hesaplamalarımız, her iki yöntemle de deneysel çalışmalarla oldukça uyumlu sonuçlar vermiştir. Yeni geliştirilen yarı deneysel görünür potansiyeller ile eşyönsüz kristal biçimsizlenme altında, bant kenarları etrafında oldukça iyi sonuçlar alındığı gösterilmiştir. Bu çalışma sayesinde, uyumsuz örgü sabitli malzemelerin büyük ölçekli elektronik yapı hesaplamalarına önemli bir zemin hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Self-assembled quantum dots composed of III-V compounds receive considerable attention due to their potential applications on spintronics and quantum information processing. Here, lattice mismatch between two materials causes a remarkable strain and this subsequently affects not only carriers but also nuclear spins due to electric quadrupole interaction. In this thesis, the behavior of electronic band structure and deformation potentials under various strains are investigated in the family of semiconductors consisting of InAs, GaAs, InSb and GaSb. Computations are performed using semi-empirical pseudopotential method (EPM) by generating a new set of strain-compliant pseudopotentials. In order to both lead and validate EPM calculations, density functional theory based on hybrid functionals has been employed. Our results on hydrostatic and shear strain deformation potentials obtained by either technique are in very good agreement with the experimental data. We demonstrate that the newly proposed empirical pseudopotentials perform well around band edges under anisotropic crystal deformations. This paves the way for large-scale electronic structure computations involving lattice mismatched constituents.