The newsvendor problem with multiple inputs and environment sensitive customers
Birden fazla girdinin ve çevreye duyarlı müşterilerin olduğu gazeteci çocuk problemi
  1. Tez No: 395473
  2. Yazar: NAZLI SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, dünya çapındaki karbon emisyonunu düşürme eğilimi göz önünde bulundurularak, karbona duyarlılığın operasyon yönetimine etkisi incelenmiştir. Karbon emisyon miktarları değişken olan ve ikame edilebilen birden çok girdinin kullanıldığı, karbona duyarlı ve rassal bir talebin olduğu gazeteci çocuk modeli ele alınmıştır. Üretim miktarı, Cobb-Douglas üretim fonksiyonu aracılığıyla ilişkilendirilmiştir. Çalışmanın amacı, iki farklı model yapısının altındaki amaç fonksiyonlarını en iyileyen üretim miktarlarını bulmaktır. Merkezi olmayan modelde, satıcıdan bağımsız bir üretici olduğu kabul edilmiştir. Bu modelde, satıcı üreticiye Q miktarında ürün sipariş etmekte ve bağımsız üretici kendi üretim maliyetini en aza indirgeyecek girdi dağılımına karar vermektedir. Toplam üretim modeli ya da merkezi modelde ise üretici ve satıcı merkezi bir sistem olarak hareket etmekte ve bütün sistemin beklenen karını en yüksek düzeye çıkartan üretim miktarını belirlemektedir. Her iki sistem için beklenen kar miktarını belirten açık ifadeler türetilmiş, en iyi çözümler hakkında analitik sonuçlar sunulmuştur. Sistem parametrelerinin ve karbona duyarlılık seviyesinin etkilerini göstermek için sayısal örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Motivated by the global aim and trends to reduce carbon emissions, in this thesis we investigate the effects of carbon sensitivity on the operations management in the context of inventory management. We assume the newsvendor setting under multiple substitutable inputs with varying carbon emission levels, and carbon sensitive random demand. The Cobb-Douglas production function is used which provides a link between the production quantity and the inputs. Our goal is to determine the optimal production quantity under two different supply chain models. In the decentralized model, we consider an independent manufacturer and a retailer, where the retailer orders Q units to the manufacturer and the manufacturer produces these items in such a way that he minimizes his production cost. In the integrated production or the centralized model, the manufacturer and the retailer act as a centralized system and the aim is to find the production quantity that maximizes the expected profit of the integrated system. Exact expressions for the expected profits of both models are derived and analytical results regarding the optimal solutions are presented. Numerical results are also provided to illustrate the effects of the system parameters and carbon sensitivity levels.