Evaluation and comparison of energy efficient node deployment strategies in wireless sensor networks
Kablosuz algılayıcı ağlarda enerji verimli düğüm dağıtım stratejilerinin değerlendirmesi ve karşılaştırılması
  1. Tez No: 395501
  2. Yazar: OZLAM ABDULHAKEEM MAHMOOD
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. SİBEL TARIYAN ÖZYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kablosuz algılayıcı ağların ömrü hayati bir konudur. Birçok kablosuz algılayıcı ağların uygulamaları dağıtılmış algılayıcılar içerir, bu algılayıcılara uzun bir süre (ay veya yıl) dokunulmamıştır. Ağ içinde veri akış trafiği değiştirilirse, tüm algılayıcılar, enerjilerini dengeli bir şekilde tüketebilir böylece kablosuz algılayıcı ağıların (KAA) ömrü iyileştirilebilir. Bizim tezimizde, enerji tüketim problemi ve çoktan bire iletişim ağlarında algılayıcı ağ ömrü iyileştirme sorununu inceledik. Bu tür ağlarda, tüm algılayıcı düğümler, bir baz istasyonuna çok sekmeli iletişim yoluyla veri toplarlar ve iletirler. Veri akışı trafik modeli büyük ölçüde düzensizdir. Bu durum baz istasyonunun yakınındaki düğümlere ağır bir trafik yükü oluşturur. Bu tezde, kablosuz algılayıcı ağlarda, düzensiz düğüm dağılımları stratejilerinin kuramsal özelliklerini modellemek için doğrusal bir programlama (LP) yöntemi çalışılmıştır. Gaussian (Normal) ve üstel düğüm dağıtım modeli sunulmuştur ve biz normal dağılımda optimal parametreleri incelemeye çalıştık. Ayrıca, algılayıcı ağ ömründe baz istasyonunun yerinin etkileri düzensiz ve düzenli dağıtım modelleri ile çalışılmıştır. Bizim sonuçlarımız, düzensiz düğüm dağıtım ve baz istasyonu yerinin algılayıcı düğümlerin enerji tüketiminde önemli etkilere sahip olduğunu gösterdi. Önerilen düğüm dağıtım modelleri enerji tüketimini etkileyebilir ve enerji tükenmesini algılayıcı düğümleri arasında belirli bir seviyeye ulaştığında dengeleyebilir.
Özet (Çeviri)
The lifetime of wireless sensor network is vital issue. Many wireless sensor networks applications have involved deployed sensors, these sensors are unattended for a long time (months or years). Wireless Sensor Networks (WSNs) lifetime can be enhanced if the data flow traffic in the sensor network is modified in a manner that all sensors consumed their energies in a balanced fashion. In our thesis, we studied the problem of energy depletion and sensor network lifetime improvement in many to one communications networks. In such networks, all sensor nodes collect and transmit data to one base station through multi-hop communications. The data flow traffic model is greatly non-uniform. This situation generates heavy traffic load in the nodes near to the base station. In this thesis, a linear program (LP) method has been studied for modeling the theoretical features of the non-uniform node distributions strategies in wireless sensor networks. Gaussian (normal) and exponential node deployment models have been proposed and we have tried to observe the optimal parameters of normal distribution. Also, the effect of base station location on the lifetime of sensor network has been studied in non-uniform and uniform deployment models. Our results indicated that non-uniform node deployment and base station location have significant effects on the energy consumption of sensor nodes. Proposed node deployment models can affect the energy consumption and can balance energy depletion between sensor nodes reaches a particular level.