Kum zeminlerin geotekstil kullanılarak geoteknik özelliklerinin araştırılması
Investigation of geotechnical properties of sandy soils using geotextile
- Tez No: 395547
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU OKUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada geotekstil kullanımının kum zeminlerin mekanik davranışları üzerindeki etkilerini ve potansiyel faydalarını tespit edebilmek, aynı zamanda elde edilen deneysel sonuçlarla geçmişte elde edilen benzer çalışmaları karşılaştırarak değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu amaçla yapılan literatür araştırmaları sonucu kum-geotekstil donatılı zemin davranışına etkisi olabilecek bazı parametreler belirlenerek, kesme kutusu deneyleri yapılmıştır. Kullanılan 2 tür zemin için iki farklı rölatif sıkılıkta deneyler yapılmıştır. Türkiye'de kolayca bulunabilen ve çeşitli projelerde yaygın olarak kullanılan 6 farklı tür geotekstil malzeme üzerinde deneyler yapılmıştır. Deneyler 60*60 mm lik kesme kutusu kullanılarak yapılmıştır. Çalışma kapsamında 78 adet kesme kutusu deneyi yapılmıştır, arayüzey davranışına etkisi olabilecek çeşitli parametreler incelenmiştir. Yapılan deneylerden elde edilen sonuçlara göre donatılı zeminlerdeki kesme dayanımı donatısız zeminlere göre genel olarak daha yüksek değerler almıştır. Donatılı zeminlerde, donatısız zeminlerde görünen pik dayanım sonrası dayanım kaybı gözlenmemiştir. Deney sonuçlarında gözlenen kohezyon sahte kohezyondur, tamamen numune boyutunun bir sonucudur. Deney sonuçlarından arayüzey davranışının büyük ölçüde geotekstil yüzey parametreleri ile zemin indeks özelliklerine bağlı olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out the potential benefits and the influence of geotextile inclusions on the mechanical behavior of sands, at the same time analyzing the result of some experiments done in this study in the light of past studies about the same topics. Shear box tests were done to obtain the parameters that influence the sand-geotextile interface friction parameters which were studied in the literature. Two different densities of this two different graded sand was used. 6 different geotextile which are readily avaible in markets and used in different projects in Turkey were used in this study. 78 experiments were done in this study and the presented parameters related to the interface behavior were compared with the result of the past studies. According to the results, obtained from experiments in reinforced sand shear strength were mostly higher than unreinforced sand. In the reinforced sands there was no post-peak loss of strength seen in the unreinforced sands. Observed cohesion, that seems in the result of the experiment is phony cohesion and it's completely a result of the sample size. At the end of the result,it was concluded the interface friction behavior depends on the surface behavior of the geotextile and also the index properties of the soil.