Süpersimetrik U(1)´ modellerinde en hafif nötral higgs bozonunun bozunum genişlikleri
Supersymmetric U(1)´ models lightest higgs decay width
  1. Tez No: 395548
  2. Yazar: GÜLSÜN APPAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde Süpersimetrik U(1)´ Modellerinde yük-parite ihlali durumunda tüm Higgs sektörü için özellikle de en hafif nötral Higgs bozonu için bozunum genişliği ve bağlaşımlar hesaplanmıştır. Bu hesaplar Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde (CERN) bulunan Büyük Hadron Çarpıştırıcısında (LHC- Large Hadron Collider) Standart Model ötesi Fizik arayışlarına projeksiyonlar yapması açısından son derece önemlidir. Süpersimetri, fermiyonlar ve bozonlar arasında eşsiz bir ilişki kuran tek uzay-zaman simetrisidir. Standart Model ötesi fizik modelleri içinde en dikkat çekici modeller Süpersimetrik Modellerdir. Bu kapsamda U(1)´ Modeli süpersimetrik modellerin en etkililerinden biridir. Çünkü U(1)´ Model ekstradan bir elektro-zayıf ayar simetrisi içerir ve bundan dolayı parçacık spektrumu, bir başka süpersimetrik model olan MSSM'e ( Minimal Süpersimetrik Standart Model ) oranla daha geniştir. MSSM parçacık spektrumuna ek olarak Z´ ve S bozonik alanları ve süpereşleri de bu modelde mevcuttur. Standart Model ve MSSM'e kıyasla çok daha geniş kütle aralığı öngören U(1)´ Model, Higgs bozunumlarını da daha geniş bir çerçevede ele alacağından hesaplarımızı bu modelde yapmayı tercih ettik.
Özet (Çeviri)
In this thesis charge-parity violation in the case of Supersymmetric (1)´ Model Higgs sector for all, especially for the lightest neutral Higgs boson decay widths and couplings are calculated. These accounts at the European Nuclear Research Centre (CERN) in the Large Hadron Collider (LHC-Large Hadron Collider) to search for physics beyond the Standard Model is extremely important in terms of making projections. Supersymmetry between fermions and bosons is a unique relationship is the only space-time symmetry. Models of physics beyond the Standard Model in the most remarkable models are Supersymmetric Models. In this context, U(1)´ is one of the most influential models of Supersymmetric Models. Because of U(1)´ Model includes an extra electro-weak gauge symmetry and hence particle spectrum is wider than another supersymmetric model MSSM(Minimal Supersymmetric Standard Model). In addition to MSSM particle spectrum Z´ and S bosonic fields are also available in this model. Compared to the Standard Model and MSSM predicts a much wider mass range U(1)´ Model, the Higgs decay of our calculations will also be addressed in a broader context, we chose to do in this model.