Ayvalık – Bozcadada – Bandırma kıyı bölgeleri için rüzgar ve dalga iklimi çalışması
Wind and wave climate research for the coastal region Ayvalık – Bozcaada and Bandırma
- Tez No: 395564
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kıyı mühendisliğinin en önemli konularından biri dalgaların kıyı alanına olan etkisinin belirlenmesidir. Kıyı alanlarında birçok tipte deniz yapıları inşa edilmektedir. Bu yapılardan bazıları limanlar için yanaşma yerleri ve dalgakıranlar, kıyı koruma için kıyı duvarları, açık deniz dalgakıranları ve mahmuzlardır. Bu yapıların planlanmasında, tasarımında, inşasında ve kıyı çizgisi değişiminin belirlenmesinde dikkate alınacak ana faktör dalga parametreleridir. Ayvalık – Bozcaada - Bandırma kıyı bölgesinde rüzgar ve dalga iklimi çalışması yapılmıştır. Dalga tahmininde kullanılan rüzgar verileri Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'den 17175-17111-17114 nolu istasyonlarından 1980- 2010 dönemini kapsayan 30 yıllık döneme ait saatlik rüzgar verileri temin edilmiştir. Veriler değerlendirilerek 1980-2010 yılları arasında saatlik rüzgar dağılım yüzdeleri, rüzgar hızlarının yönlere göre frekans dağılımı ve yönsel ağırlıklı hız ortalamaları verilmiştir. Ampirik dalga tahmin yöntemlerinden SMB yöntemi ile bu bölgelere ait dalga parametreleri belirlenmiştir. Tez çalışması kapsamında MIKE 21 SW numerik modeli kullanılarak rüzgar ve dalga gülleri elde edilmiştir. Bu model için gerekli olan rüzgar verileri ECMWF (Avrupa Orta Vadeli Hava Tahmin Merkezi) ERA Interim veri setinden elde edilmiştir. Rüzgar-dalga modelinin kalibrasyonu için Türkiye kıyılarında NATO TU-WAVES projesi kapsamında Bozcaada şamandıra istasyonu için Kasım 1994-30 Eylül 1995 tarihleri arasında kaydedilen veriler kullanılmıştır. Bozcaaada ölçüm istasyonuna ait belirgin dalga yüksekliği ile Özhan vd. (1995)'ten elde edilen veriler karşılaştırılmıştır . ECMWF verilerine göre modelden elde dilen sonuçlara bakıldığında dalgaların genellikle Ayvalık için Kuzey, Bandırma için Kuzey batı yönünde ve Bozcaada için Güney ve Güney batı yönlerinde daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the most important subjects of coastal engineering is determining the affect of waves on the coastal area. Many types of marine structures are being constructed at coastal areas. Some of these structures are berths and breakwaters for ports, seawalls, and offshore breakwaters and groins for coastal protection. The main factor to take into consideration in the planning, designing, and constructing of these structures and in determining the change to the shoreline is wave parameters. Wind and wave climate of the coastal region between Ayvalik and Bandirma is planned to be undertaken in this study. Wind data used in the wave forecasts have been obtained from 17175-17111-17114 meteorological stations which belong to Turkish State Meteorological Service between the period of 30 years January 1980- July 2010. In this study, the 1-hour wind distribution percentage, wind speed frequency distribution considering directions, weighted mean speed will be given with tables between the period 1980-2010 using the evaluation of the data. The wave climate of this three regions have been obtained using the SMB wave model. Wind and wave roses were obtained by using numerical model Mike 21 SW in the thesis comprehensiveness. Wind data required for this model were obtained from ECMWF (European Centre Medium-Range Weather Forecasts) ERA Interim data set. For the calibration of wind – wave models, data is used which was recorded for Bozcaada buoy stations under NATO TU- WAVES project at the coast of Turkey between November 1994- 30 September 1995. Significant wave height related with Bozcaada measurement station and the data received from Özhan et al. (1995) were compared. When examining the results received from model according to ECMWF data, it has been observed that waves are usually more effective at Ayvalık in North direction, at Bandırma in North-west direction and at Bozcaada in South and south West direction