Çözücüde tek polimer zincirinin rastgele yürüyüş simülasyonu
Simulation of a single polymer chain random motion in solution
  1. Tez No: 395583
  2. Yazar: AYŞE BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çeşitli birim uzunluklardaki polimer zincirleri 3 boyutlu örgü içerisine çeşitli konformasyonlarda yerleştirilmiştir. Yerleşmeden sonra zincirlerin bu örgü içerisindeki 3 boyutlu hareketi Monte Carlo Metodu ile simüle edilmiştir. Simülasyonun ilerlemesi sırasında simülasyon ortamının theta şartlarında olduğu, zincir ve çözücü türleri arasında herhangi bir etkileşmenin bulunmadığı düşünülmüştür. Her bir Monte Carlo Adımı sonrası zincirlerin aldığı konformasyonlar belirlenmiştir. Bu konformasyonlar göz önüne alınarak göreli zamana karşı zincir büyüklüğünde meydana gelen değişim incelenmiştir. Bu değişim her bir adımdan sonra Uçtan Uca Uzunluk değerinin hesaplanmasıyla belirlenmiştir. Simülasyon ortamı FreeBSD 7.0 işletim sistemi yüklü 512 MB fiziksel hafıza, Intel Celeron 2.26 GHz sunucu olup, simülasyon dili olarak PHP 5.26 programlama dili kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Polymer chains in various unit length are placed in 3 dimension lattice with different conformations. After placement, 3 dimension motion of chains are simulated by using Monte Carlo Method. During the simulation, it is thought that simulation medium is theta conditions and there is no interaction between chain and solvent molecules. After each Monte Carlo Step, conformations of chains are established. According to conformations, change of chain size and end to end distance are calculated. Simulation medium has FreeBSD 7.0 operating system, 512 MB physical memory, Intel Celeron 2.26 GHz server. Simulation language is PHP 5.26 programming language.