İş tatmini-örgütsel bağlılık ilişkisinin çalışanlar açısından incelenmesi ve bir endüstri işletmesinde uygulama
Examining job satisfaction - organizational commitment relationship on employees and an application in a manifacturing business
- Tez No: 395603
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZAY UMUT TÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnsan kaynağı bir şirketin en önemli kaynaklarından biridir. Bu nedenle insan kaynağının verimli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasının sağlanması işletmeler için oldukça önem arz etmektedir. Kaybedilmiş işgücünün işletmeye hem zaman açısından hem de maddi açıdan çok ciddi zararları olmakta ve bu zarar işletmeyi rakiplerinin gerisine düşürmektedir. Çalışanların iş tatminlerinin, örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlayan bu çalışma temelde beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm çalışma hakkında kısa bilgileri içeren giriş bölümüdür. Çalışmanın ikinci bölümü, iş tatmini ve örgütsel bağlılık konularındaki teorik bilgileri içermektedir. Bölümde ayrıca konu ile ilgili geçmiş yıllarda yapılan çalışmalardan bazılarının amaç, yöntem ve sonuçları incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümü, Balıkesir ilinde faaliyet gösteren BEST A.Ş şirketinde iş tatmini ve örgütsel bağlılık konusunda yapılan uygulamaya ilişkin yöntem bilgilerini içermektedir. Bu bölümde araştırmanın amacı, önemi, hipotezleri, ana kütlesi- örneklemi ile araştırma sınırlılıkları yer almaktadır Dördüncü bölüm, analiz sonuçlarından elde edilen bulguların yer aldığı bölümdür. Bölümde öncelikle çalışanlara ilişkin tanımlayıcı bilgiler verilmiş, ardından beyaz ve mavi yaka çalışanlar için hipotez testleri gerçekleştirilmiştir. Hipotez testleri için doğrusal regresyon analizi, t testi ve ANOVA'dan yararlanılmış; tüm analizlerin uygulanmasında SPSS 21 paket programı kullanılmıştır. Test sonuçlarına göre iş tatmini ile örgütsel bağlılık arasında birçok alt boyutta teorik olarak ileri sürülen etkileşimin olduğu görülmüştür. Çalışmanın son bölümü, araştırma sonuçlarının geçmiş çalışmalar ile karşılaştırılıp yorumlandığı ve konu ile ilgili çalışma yapmak isteyenlere öneriler getirilen sonuç ve öneriler bölümüdür.
Özet (Çeviri)
Human resource is one of the most important sources for a company. Due to this, it is very important for companies to ensure a healthy and productive working of human resource. Lost labor force affects companies negatively in the sense of both time and finance; thus the company falls behind its competitors. The purpose of this study is to search the effect of job satisfaction of employees on their organizational commitment. The 'Introduction' part, the first of five parts, gives a short brief about the study. The second part of study includes the theoretical knowledge about job satisfaction and organizational commitment. Additionally, purpose, method and results of some previous studies related to these issues are reviewed in this part. The third part of the study includes the method of the study about job satisfaction and organizational commitment on BEST A.Ş., operating in Balıkesir. The fourth part indicates the findings achieved from analyses. First of all, descriptive information about employees is stated and then hypothesis tests are performed for white collar and blue collar employees. Linear regression analysis, t test and ANOVA are used for testing hypothesis; SPSS 21 package is used for applying analyses. By results, it can be seen an interaction between sub-dimensions of job satisfaction and organizational commitment in accordance with the literature. The last part of the study is 'Conclusion and Recommendations' in which the results of the study are compared to previous studies and some suggestions are stated for researchers who want to study on these issues.