Kamu sektöründe çalışanların iş tatmini ve örgütsel bağlılıklarının yürürlükte ve hazırlanmakta olan mevzuat çerçevesinde araştırılması: Ankara İl Sağlık Müdürlüğü örneği
A search in public sector employee's job satisfsction and organizational commitments from the viewpoint of in force and afoot legisation: Example of Ankara City Health Directorship
- Tez No: 289424
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ADİL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı, kamu sektöründe çalışanların iş tatmini ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi, yürürlükte ve hazırlanmakta olan mevzuat açısından değerlendirilmesidir. Ankara İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapan 267 çalışana anket uygulanmıştır. Anketten elde edilen veriler SPSS 17.0 istatistik paketi ile analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi amacıyla güvenilirlik (Cronbach Alpha), faktör, Pearson korelasyon analizleri yapılmıştır. Araştırma hipotezlerini test etmek üzere regresyon analizinden yararlanılmıştır.Araştırma sonuçları iş tatmininin örgütsel bağlılık boyutları üzerinde etkisi olduğunu, bu etkinin tüm boyutlar için olumlu yönde kendini gösterdiğini ortaya koymaktadır. İş tatmini ve örgütsel bağlılık boyutları arasındaki ilişkiler, Pearson korelasyon testi ile test edilmiştir. Bu analiz sonucunda, iş tatmini ile duygusal bağlılık arasında, iş tatmini ile devam bağlılığı arasında ve iş tatmini ile normatif bağlılık arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explore relationship between employee?s (who is working in public sector) job satisfaction and organizational commitment, appraise from the viewpoint of in force and afoot legislation. Survey applied to 267 employees who is working in Ankara city health directorship. Obtained data analyzed with SPSS 17.0 programme. For the purpose of evaluating obtained data confidence (Cronbach Alpha) factor and Pearson correlations analysis is made. For the purpose of testing thesis?s hypothesis regression analyze is used.Relationships among job satisfaction and organizational commitment are tested with Pearson correlation test. Outcome of this analyze; relationship is found; between job satisfaction and sentimental loyalty, between job satisfaction and continued existence loyalty, between job satisfaction and coercible loyalty.