İş sağlığı ve güvenliğinde risk değerlendirmesi ve bir uygulama çalışması
Risk assessment in occupational health and safety and a case
- Tez No: 395604
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMET GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüz modern toplumlarının en önemli sorunlarından biri olan iş kazaları ve meslek hastalıkları bu çalışmanın temel çerçevesini oluşturmaktadır. İş kazalarına ve meslek hastalıklarına ilişkin kötü sonuçları azaltmak, ancak etkin olarak uygulanan ve denetlenen bir işçi sağlığı ve iş güvenliği sistemi ile mümkün olacaktır. Çalışmada, işçi sağlığı ve iş güvenliği kavramının literatürdeki çeşitli tanımları incelenmiş ve önemi irdelenmiştir. Ayrıca, iş kazası ve meslek hastalığı kavramları iş kazaları ve meslek hastalıklarını önleme kapsamında, ayrı ayrı ele alınmıştır. İnsan, makine, üretim organizasyonları ve çevresel faktörlere bağlı iş kazası nedenleri ele alındıktan sonra, iş kazalarının önlenmesi hususunda devletin, işverenin ve sendikaların görevleri ele alınmıştır. Meslek hastalıklarının birçok nedeni vardır. Bu nedenler detaylı bir şekilde irdelenmiştir. Kaynakta kontrol yaklaşımı, kişisel koruyucu uygulamalar ve tıbbi yaklaşımlar gibi meslek hastalıklarının önlenmesinde alınabilecek tedbirlerin yöntemleri açıklanmıştır. Bu kapsamda, işçi sağlığı ve iş güvenliği risk yönetimi ve risk değerlendirme süreçleri incelenmiştir. Çalışma, işçi sağlığı ve iş güvenliği yönetim sisteminin tam olarak uygulandığında, farklı nedenlerden kaynaklanan kazaların azaltılabileceği gibi kazaların oluşumuna da engel olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most important issues of occupational accidents and occupational disseases of modern society is the basic framework of this study. It is possible to reduce the bad results of occupational accidents and occupational disseases with the effectively implemented and well controled occupational health and job security system. In the study; various definitons of occupational health and job security concept in the literature were examined and importance is discussed. On the other hand, the concept of occupational accidents and occupational disseases are discussed with the scope of prevention of occupational accidents and occupational disseases seperately. After the take the causes of occupational accidents depends on human, machine, production organization and environmental factors, the duties of the government, employers and the trade union were examined. There are many causes of occupational disseases. These reasons were discussed in detail. And then, the methods of the prevention occupational disseases such as the approach of the source control, the application of self protection and medical approaches were described. In this context, occupational health and concept of safety management system, and the importance and phases of this system were examined. Finally in this section, risk management and processesof risk assessment were examined. The study shows that; if fully implemented occupational health and safety management system could reduce the accidents caused with the various reasons that prevent the occurence of accidents.