Elektronik taşıt kararlılık kontrol sisteminin (ESC) taşıt güvenliğine etkilerinin incelenmesi
Investigation of affecting vehicle safety of road vehicles equipped with electronic stability control (ESC) system
- Tez No: 395616
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Elektronik taşıt kararlılık kontrol sistemi (ESC), sürücünün taşıt üzerindeki hakimiyetini kaybettiğinde, müdahale ederek taşıtı kararlı hale getirir. Bu çalışmada; ESC'nin taşıt güvenliğine etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Deneylerde; sedan bir araç üzerinde ESC sistemi devrede olduğu ve ESC sistemini devreden çıkartıldığı durumlarda taşıt üzerindeki etkileri incelenmiştir. Deneysel çalışmada; aracın yol tutuşunu, güvenliği ve önemli elemanlarını değerlendirmek için, ISO 3888-2 test yöntemi tercih edilmiştir. Bu test yöntemi, kuru asfalt zemin üzerinde farklı taşıt hızlarında gerçekleştirilmiştir. Ayrıca deneysel çalışmada, VBOX Racelogic veri toplama cihazından yararlanılmıştır. Deneysel çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, ESC sisteminin taşıt kararlılığını muhafaza ederek sürücünün taşıt üzerindeki hakimiyetini arttırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Electronic stability control (ESC) system stabilizes the vehicle when the driver loses control of the vehicle by intervening in the vehicle's stability and handling. In this study, the effects of ESC on vehicle safety are experimentally analysed. Tests are carried out and using a sedan vehicle and results are obtained for ESC system on and off situations. In the experimental study, ISO 3888-2, used for evaluating the vehicles' road-holding ability, safety, and important elements, is preferred. This test method is applied at different speeds on a dry asphalt surface. Besides, VBOX Racelogic data logger is used during the test. The experimental study has indicated that ESC maintains the vehicle stability and improves the driver steering control.