Alkaloid fabrikası katı atıklarından kompozit levha üretim imkanlarının araştırılması
Investigation of composite panel manufacturing opportunities from alkaloid factory solid wastes
  1. Tez No: 395628
  2. Yazar: MUSTAFA KÜÇÜKTÜVEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ağaç İşleri, Endüstri Ürünleri Tasarımı, İç Mimari ve Dekorasyon, Wood Products, Industrial Design, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada alkaloid fabrikası katı atıklarından kompozit levha üretim imkanları araştırılmıştır. Alkaloid fabrikası katı atıkları (Papaver somniferum L.) ve çam odunu (Pinus nigra Var. ve Pinus brutia Ten.) karışımından, belirli oranlarda üre formaldehit (UF) tutkalı ve sertleştirici kullanarak üç katmanlı kompozit levhalar üretilmiştir. 18 mm kalınlığında 10 tip levha, 0,68 g/cm3 ortalama yoğunlukta, farklı hammadde oranları (0, 25, 50, 75 ve %100) ile imal edilmiştir. Bütün levhalar fiziksel özellikleri, yoğunluk (TS EN 323), rutubet miktarı (TS EN 322), su içerisinde kalınlık artımı (TS EN 317), mekanik özellikleri, eğilme (TS EN 310), eğilmede elastikiyet modülü (TS EN 310), yüzeye dik çekme direnci (TS EN 319), yüzey sağlamlığı (TS EN 311), yüzde ve kenarda vida tutma direnci (TS EN 320 ve TS EN 13446) ve formaldehit emisyonu (TS EN 717-1) açısından test edilmiştir. Haşhaş ve çam odunu karışımından üretilen levhaların fiziksel, mekanik özellikleri ve formaldehit emisyonu ilgili standartlar ve literatürle mukayese edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, %25 ve daha az haşhaş kullanılarak üretilen kompozit levhalar ilgili standart ve literatürün gereklerini karşılamaktadır. Bu nedenle haşhaş (Papaver somniferum L.) kompozit levha üretiminde çam odunuyla birlikte hammadde olarak kullanılabilir. Haşhaş yongasının levha üretiminde kullanılması, maliyet ve formaldehit emisyonunu düşürerek kompozit levhalara iki üstün özellik katmaktadır. Haşhaş için bu şekilde bir uygulama alanı bulunması, Alkaloid fabrika atıklarına bir geri dönüşüm fırsatı olabilir. Bu araştırmada üretilen kompozit malzemeler endüstriyel tasarım uygulamalarında, iç mimari ve inşaat sektöründe kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This research investigated the composite panel manufacturing opportunities from alkaloid factory solid wastes. On this basis, three layers composite panels were produced from a mixture of alkaloid factory solid waste (Papaver somniferum L.) and pine wood (Pinus nigra Var. and Pinus brutia Ten.) at certain ratios utilizing urea formaldehyde (UF) adhesive and hardener. 10 types of 18 mm thick panels with an average density of 0.68 g/cm3were manufactured with different raw material ratios (0, 25, 50, 75, and 100%). All panels were tested for physical properties such as specific gravity (TS EN 323), moisture content (TS EN 322), thickness swelling (TS EN 317) and mechanical properties modulus of rupture (TS EN 310), modulus of elasticity in bending (TS EN 310), internal bond (TS EN 319), surface soundness (TS EN 311), withdrawal from face and edge (TS EN 320 and TS EN 13446) and formaldehyde emission (TS EN 717-1). Physical, mechanical properties and formaldehyde emission of panels which were produced with the mixture of poppy husk and pine wood were compared with related standards and literature. According to the results, composite panels are manufactured by using up to 25% and the less poppy husk fulfils the requirements of related standards and literature. Therefore, poppy husk (Papaver somniferum L.) can be utilized as a raw material in composite panel manufacturing by in combination with pine wood. Utilizing the poppy husk for manufacturing composite panel has added two superior features to composite panels by decreasing the cost and formaldehyde emission. Finding this type of a new application area for poppy husk might have the recycling opportunity of Alkaloid factory wastes. Composite materials which were manufactured in this research can be used in industrial design applications, interior architecture and constructions.