Bazı aromatik heterohalka içeren asimetrik polimetin boyarmaddelerinin sentezi ve spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of some aromatic heterocyclic moiety containing asymmetric polymethine dyes and investigation of their spectroscopic properties
  1. Tez No: 395629
  2. Yazar: MEHMET EMİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN ERTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışmada, 1,2-dimetil-4-klorokinolinyum iyodür, 4-kloro-2-metilkinolin ve 1,3-dimetilbarbitürik asit'ten donör grup içeren çeşitli aromatik aldehitlerle üç seri siyanin ve merosiyanin boyarmaddeleri sentezlendi. Bileşiklerin yapıları spektrofotometrik yöntemlerle ve kütle spektroskopisiyle karakterize edildi. I. ve II. seri bileşiklerin absorpiyon ve emisyon spektrumları üç çözücü içinde, III. seri bileşiklerin absorpiyon ve emisyon spektrumları dört çözücü içinde incelendi. Üç seride de N,N-dialkilamino grubunun bağlanması absorpsiyon maksimumlarının kırmızıya kaymasına neden oldu. Aynı seriler içinde donör gruplara bağlı olarak farklı solvatokromik özellikler gözlendi. Bütün bileşikler çözücülerin içerisinde güçlü floresans özellik gösterdi. Ayrıca spektrofotometrik olarak bileşiklerin pKa değerleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, three series of cyanine and merocyanine dyes were synthesisized from 1,2-dimethyl-4-chloroquinolinium iodide, 4-chloro-2-methylquinoline and 1,3-dimethylbarbituric acid with the aromatic aldehydes containing various donor groups. The compounds have been characterized by spectrophotometric methods and mass spectroscopy. The absorption and fluoresence spectra of I. and II.series compounds in three different solvents and that of III.series compounds in four different solvents were investigated. In all three series, N,N-dialkylamino group caused the absorption maxima to shift red. In the same series, different solvatochromic properties were observed depending on the donor groups. All compounds exhibited strongly fluoresence properties in all solvents. Additionaly, the pKa values of the compounds were determined spectrophotometrically.