Satışa sunulan gıda örneklerinden izole edilen Salmonella suşlarının çoklu antibiyotik dirençliliğinin araştırılması
Salmonella isolates are investigation of multiple antibiotic resistance from food samples served for consumption
- Tez No: 395654
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada Ankara'da satışa sunulan 50 çiğ süt örneği ve 160 tavuk (45 kalp, 45 karaciğer, 45 taşlık, 25 boyun) materyal olarak kullanılmıştır. Çalışılan 210 gıda örneğinden Salmonella izolasyonu ve identifikasyonu yapılarak, Salmonella türlerinin çoklu antibiyotik dirençliliği Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemiyle yapılmış ve aynı zamanda sıvı mikrodilüsyon yöntemliyle de temel antibiyotik gruplarına dirençlilik özellikleri araştırılmıştır. Temin edilen 50 çiğ süt örneğinden 14 Salmonella spp., 160 tavuk örneğinden 94 (92 Salmonella spp., ve 2 Salmonella Paratyphi A) Salmonella izole edilmiştir. Disk difüzyon ve mikrodilüsyon yöntemleriyle elde edilen antibiyotik direnç dağılımları sırasıyla; çiğ süt örneklerinden izole edilen 14 Salmonella izolatı (%64,3)-(%57,1) ampisiline, (%28,6)-(%50) tetrasikline, (%21,4)-(%35,7) kloramfenikole, (%0)-(%0) streptomisine dirençlidir ve tavuk örneklerinden izole edilen 94 Salmonella izolatı (%84,1)-(%71,3) ampisiline, (%78,7)-(%95,7) tetrasikline, (%38,3)-(%48,9) kloramfenikole, (%41,5)-(%47,9) streptomisine, (%12,7) trimetoprim/sülfometoksazole, (%81,9) triple sülfonamide, (%19,1) kanamisine, (%13,8) siprofloksasine, (%80,8) nalidiksik asite dirençlidir. Salmonella'larda çoklu direnç oranı %82,4 olarak bulunmuştur. Salmonella izolatlarının çoklu direnç gösterdiği antibiyotikler en fazla ampisilin, triple sülfonamid, nalidiksik asit ve tetrasiklindir. Bu sonuçlar; gıda üretiminde antibiyotikler başta olmak üzere, gıda koruyucularının kullanımının kontrolünde yeni stratejilerin gerekliliğini ön plana çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, 50 raw milk samples and 160 chicken meat (45 liver, 45 heart, 45 gizzard, 25 neck) samples offered for sale in Ankara were used as the material. Salmonella isolation and identification from the 210 food samples were studied and multiple antibiotic resistance of Salmonella strains were done by Kirby-Bauer disk diffusion method also broth microdilution method was applied to investigate antibiotic resistance properties of the basis of group. From 50 raw milk samples, a total of 14 Salmonella spp. isolates were obtained and 94 (92 Salmonella spp., 2 Salmonella Paratyphi A) Salmonella isolates were also obtained from 160 chicken meat samples.The dispersion of antibiotic resistances obtained by disk difusion and microdilution methods were identified respectively; 14 Salmonella isolates isolated from raw milk samples were resistant to (%64,3)-(%57,1) ampicilin, (%28,6)-(%50) tetracycline, (%21,4)-(%35,7) chloramphenicol, (%0)-(%0) streptomycin were resistant and isolated from chicken meat samples 94 Salmonella isolates (%84,1)-(%71,3) ampicilin, (%78,7)-(%95,7) tetracycline, (%38,3)-(%48,9) chloramphenicol, (%41,5)-(%47,9) streptomycin, (%12,7) trimetoprim/sulfometoxazole, (%81,9) triple sulfonamid, (%19,1) kanamycin, (%13,8) ciprofloxacin, (%80,8) nalidixic acid. Multiple resistance rate of Salmonella isolates were found %82,4. Salmonella isolates showed multiple resistance to antibiotics at most ampicilin, triple sulfonamid, nalidixic acid and tetracycline. This results promote the need for new strategies especially antibiotics to control the use of food preservatives in food production.