Betona yapıştırılmış ankrajlı cfrp şeritlerin lineer olmayan sonlu eleman analizi
Nonlinear finite element analysis of anhoraged cfrp strip bonded to concrete
- Tez No: 395656
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ANIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Karbon polimer elyaf malzemeler (CFRP) son yıllarda yurt içi ve yurt dışında yaygın olarak kullanılmaya başlanan yüksek performanslı yapısal güçlendirme malzemeleridir. Literatürde de güçlendirme amaçlı olarak beton, tuğla vb. üzerine yapıştırılan lifli polimer levhaların incelendiği çok sayıda araştırma vardır. Bu tez çalışmasında betona yapıştırılmış ankrajlı CFRP levhaların nonlineer sonlu eleman analizi yapılarak, sonuçlar deney çalışması sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Bu analiz için ANSYS14 programı kullanılmış ve kütüphanesindeki özel eleman tiplerinden faydalanılarak deney kirişlerinin sonlu eleman modelleri oluşturulmuştur. Analiz sonucunda sonlu eleman modelinin, deney sonuçlarından sapma limitleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Carbon polymer fiber materials (CFRP) are high-performance structural reinforcement materials that have been started to use widely domestic and abroad in recent years. In the literature, there are a lot of researchs in which fibrous polymer sheets that are pasted on concrete, brick etc. for strengthening are examined. In this thesis, as nonlinear finite element analysis of the CFRP plates with anchorages, that are glued concrete, had been carried out, and the results were compared with the results of experimental studies. ANSYS14 program was used for this analyses and the finite element model of the beam experiments has been created by utilizing the special element types in the library. In the end of the analysis, deviation limits of the finite element model as compared test results are determined.