Soğuk iş takım çeliklerinin aşınma direnci üzerinde kriyojenik işlemin etkisi
The effects of cryogenic treatment on the wear resistance of cold work tool steels
  1. Tez No: 395658
  2. Yazar: ONUR YAMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, soğuk iş takım çeliklerinin abrasif aşınma dirençleri araştırılmıştır. Aşınma direncini arttırmak için DIN 1.2379 ve DIN 1.2080 soğuk iş takım çeliklerine kriyojenik işlem uygulanmıştır. Deneylerde farklı sertlik değerlerine ve aşınma direncine sahip olan soğuk iş takım çelikleri kullanılmıştır. Deneylerde kullanılan soğuk iş takım çelikleri silindirik çeliklerden hazırlanmıştır. Bu numuneler 6 mm çapında ve 50 mm uzunluğundadır. İşlemsiz, su verme, su verme+kriyojenik işlem uygulanmış ve su verme+kriyojenik işlem uygulanmış+temperlenmiş soğuk iş takım çeliği araştırılmıştır. 1030˚C'de 1 saat östenitlenmiş olan numuneler yağda soğutulmuştur. Kriyojenik işlem –140˚C'de 12 saat süreyle uygulanmıştır. Temperleme işlemi ise 200˚C'de 2 saat süre ile gerçekleşmiştir. Yapılan deneyler sonucunda numunelerin abrasif aşınma direncinin uygulanan yüke ve kullanılan aşındırıcının boyutuna bağlı olduğu tespit edilmiştir. Kriyojenik işlem, soğuk iş takım çeliklerinin sertlik ve aşınma direncini önemli ölçüde arttığı tespit edilmiştir. En düşük aşınma kaybı, su verilmiş+kriyojenik olarak işlem yapılmış ve 10 N yük altında, 1200 mesh zımpara kâğıdında aşındırılmış soğuk iş takım çeliği numunesinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the abrasive wear resistance of the cold work tool steel have been investigated. Cryogenic process to DIN 1.2379 and DIN 1.2080 cold work tool steels to improve the wear resistance is applied. In experiments, cold work tool steels with different hardness and wear resistance are used. The samples used in the tests were prepared from cylindrical specimen of the cold work steels. These specimens are 6 mm diameter and 50 mm long. Cold work tool steel specimens untreated, quenched, quenched+cryogenically treated and quenched+cryogenically treated+tempered has been investigated. Samples austenitized at 1030˚C for 1 hour were quenched in oil. The cryogenic processing was applied for 12 hours at -140˚C. The tempering process was carried out at 200˚C for 2 hours. As a result of experiments, abrasive wear resistance of specimens has been found to be depend on applied load and abrasive particle size. The cryogenic treatment has been found to significantly increase the hardness and the wear resistance of the cold work tool steels. The lowest wear loss has been obtained from cold work tool steel specimen quenched+cryogenically treated and worn under load of 10 N, 1200 mesh abrasive paper.