Güney Anadolu'daki relikt yalankoz (Pterocarya fraxinifolia (poiret) spach) populasyonlarının tohum özellikleri
Seed characteristics of relict caucasian wingnut (Pterocarya fraxinifolia (poiret) spach) populations in southern turkey
  1. Tez No: 395671
  2. Yazar: MERVE KUŞÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, Doğu Akdeniz Bölgesinde bulunan Yalankoz (Pterocarya fraxinifolia (Poiret) Spach) 'nın relikt popülasyonlarının tohum özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla türün doğal olarak yayılış gösterdiği Adıyaman, Gaziantep, Kilis ve Kahramanmaraş illerinden olmak üzere 6 farklı relikt popülasyondan (Boğazözü, Besni, Gaziantep, Kilis, Dereköy, Yeşilyöre) 2012-2013 ve 2014 yıllarında tohum temin edilmiştir. Laboratuvar ortamında tohumların morfolojik özellikleri ölçülmüş, doluluk ve çimlenme oranları belirlenmiştir. Genel ortalama 1000-tane ağırlığı 37,16 gr olarak bulunmuştur. Her üç yılda da boş tohum oranı çok yüksek olup, genel ortalama dolu tohum oranı % 10,29 olarak belirlenmiştir. Tohum boyutu ve ağırlığı bakımından populasyonlar arasında belirgin farklılıklar tespit edilmiştir. Katlama işlemi uygulanmayan tohumlarda herhangi bir çimlenme gerçekleşmemiştir. Tohumlarda fizyolojik dormansi bulunmaktadır ve çimlenme için yaklaşık 8 hafta +4 °C'de soğuk- ıslak işlem gerekmektedir. Türün Güney Anadolu'daki bireylerinin tamamı sürgün kökenlidir. P. fraxinifolia güçlü kök ve kütük sürgünü verme yeteneğine sahiptir ve bölgedeki relikt populasyonların varlığı sürgün kökenli bireylerle devam etmektedir. Bu baskı altındaki relikt populasyonların doğal ortamında korunması için önlemler alınmalıdır. Doğal ortamı dışında korunması için doluluk oranı yüksek populasyonlardan tohumlar toplanarak, tohum bankalarında depolanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, seed characteristics of relict caucasian wingnut (Pterocarya fraxinifolia (Poiret) Spach) populations in the Eastern Mediterranean Region were investigated. The seeds of the species were collected from 6 different relict populations (Boğazözü, Besni, Gaziantep, Kilis, Dereköy, Yeşilyöre) in Adıyaman, Gaziantep, Kilis, and Kahramanmaraş provinces in 2012-2013 and 2014. The morphological characteristics of the seeds were measured and the percentage of sound seed and germination were determined. The overall average 1000-seed weight of six populations was 37,16 gr. The percentage of empty seed was very high in all three years. The overall average percentage of sound seeds was 10.29 %. Significant differences between the populations in terms of seed dimensions and weights were determined. There wasn't any germination in fresh non-prechilled seeds. The seeds demonstrated physicological dormancy and needed about 8 weeks prechilling at +4 °C for germination. All the individuals of the species in Southern Turkey were from the stump sprouts or root suckers. The existence of P. fraxinifolia populations in the region have been continued by the vegetative regenerations. The necessary measurements should be taken for in situ conservation of these endangered relict populations. The seeds of the populations with relatively high sound percentage should be collected and stored in seedbanks for future uses.