Fındık kabuğu veya ceviz kabuğu takviyeli polyester esaslı kompozitlerin üretimi ve özelliklerin belirlenmesi
The manufacture of polyester based composites filled nutshell flour or walnutshell flour wi̇th rubber powder and their some properties
- Tez No: 395673
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MENGELOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Wood Products, Forestry and Forest Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Polyester kompozitler; reçine (matrix) ve takviye (reinforcement) bileşenlerinden oluşan yüksek dayanıma ve mekanik özellikler bakımından üstün özelliklere sahip termoset esaslı malzemeler olarak adlandırılmaktadır. Termoset esaslı malzemeler; polyester, epoksi, fenol ve vinil esterlerden oluşurken takviye malzemeleri ise organik ve sentetik malzemelerden oluşmaktadır. Termoset esaslı malzeme olarak polyester reçinesi kullanılmıştır. Takviye malzemesi olarak organik yapıdaki farklı boyutlara sahip fındık kabuğu unları veya ceviz kabuğu unları ve sentetik yapıya sahip kauçuk tozu (polibütadien) değerlendirilmiştir. Bu çalışmada polyester reçinesi içerisine farklı oranlarda fındık kabuğu unları veya ceviz kabuğu unları ve kauçuk tozu kullanılarak kalıplama yöntemi ile polyester esaslı kompozit malzemeler üretilmiştir. Üretilen örneklerin mekanik özellikleri (çekme, eğilme ve darbe direnci) ASTM standartlarına uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Mekanik özellikler incelendiğinde polyester içerisine katılan fındık kabuğu unlarının malzemenin çekme, eğilme direnci özelliklerini genel olarak azalttığı ancak kopmada uzama direnci değerlerinin arttığı belirlenmiştir. Takviye elemanı olarak fındık kabuğu unu ve kauçuğun kullanıldığı örneklerin test sonuçlarında belirlendiği gibi yapılan analizler sonucu kompozit malzemedeki ceviz unu ve kauçuk oranına bağlı olarak malzemenin mekanik özelliklerinin genel olarak azalış gösterdiği fakat kısmen kopmada uzama miktarını arttırdığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma ile fındık kabuğu veya ceviz kabuğu ve kauçuk tozunun termoset esaslı kompozit malzemelerin üretilmesinde değerlendirilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Polyester composites can be defined as thermoset materials based materials made by resin (matrix) and the stiffener (reinforcement) include high mechanical properties. Thermoset materials were composed of polyester, epoxy, phenol and vinyl while reinforcement materials were composed of organic and synthetic materials. Polyester resin is based material used as thermoset. Nutshell flour or walnutshell and synthetic rubber powder (polybutadiene) were used as filler. In this study, polyester based composites were manufactured through molding method using nutshell flour and polybutadiene in different ratios. Mechanical properties (tensile, flexural and impact strength) of composite samples was performed according to ASTM standards. According to the results of mechanical properties, tensile and flexural strength were decreased with addition nutshell and rubber powder however elongation at break were increased. The analysis results depending on the walnut flour and rubber ratio in the composite material is decreased overall mechanical properties of materials, but has been found to increase the elongation at partial break. In this study, the potential use of nutshell and rubber powder in the manufacture of polyester based composites was shown.