Antimicrobial, antioxidant and phytochemicals analyses of glycyrrhiza glabra l. collected from northern of Iraq and Turkey
Kuzey Irak ve Türki̇ye'den alınmış meyan kökü'nün anti̇-mi̇krobi̇yal, anti̇-oksi̇dan ve fi̇to-ki̇myasal anali̇zi̇
- Tez No: 395674
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKKI ALMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, Irak (Erbil, Shaqlawa bölgesi, ve Süleymaniye, Dokan bölgesi,) ve Türkiye'den (Şırnak ve Ağrı) alınmış meyan kökünün (kayıngiller) serbest radikal süpürme (DPPH) and anti-mikrobiyal aktivitelerini farklı ekstraksiyon yöntemleri kullanarak bulmaktır. Ayrıca, bitkinin fito-kimyasalları LC-MS/MS yöntemiyle analiz edilmiş ve toplam ürün ekstratları ile toplam yoğunlaşmış tanenler de değerlendirilmiştir. Ekstraksiyon için hızlandırılmış çözücü ekstraksiyonu (HÇE), mikrodalga destekli ektraksiyon (MDE) ve geleneksek ekstraksiyon (GE) olmak üzere üç farklı yöntem ve üç farklı çözücü (metanol, etanol ve su) kullanılmıştır. Ekstraksiyonlarda yöntem, çözücü ve bölgelere bağlı olarak farklı verimlilik yüzdeleri elde edilmiş olup tüm bölgeler için en yüksek verimlilik yüzdesine metanolle yapılan hızlandırılmış çözücü ekstraksiyonunda ulaşılmıştır. Erbil'den alınan meyan kökü ise %22,32 ile en yüksek ürün verimlilik yüzdesine ulaşmıştır. Aynı zamanda yine bu bölgede en yüksek miktarda yoğunlaşmış tanen 20,83 mg/L görülmüştür. Anti-mikrobiyal aktivite bakımından ise disk difüzyon yöntemiyle dört Gram-pozitif, dört Gram-negatif ve üç fungus bulunmuştur. Kullanılan farklı yöntemlerde farklı derecelerde inhibisyon bölgeleri görülmüştür. Türkiye ve Irak'tan alınan meyan kökü, su ektraksiyonunda anti-bakteriyel aktivite göstermeyen Türkiye'den alınmış meyan kökü dışında, iyi derecede anti-bakteriyel aktivite göstermiştir. Meyan kökü ekstraksiyonları, Candida albicans mantarına karşı iyi derecede anti-fungal aktivite gösterirken Yarrowia lipolytica ve Candida utilis karşısında ise neredeyse hiç etki göstermemiştir. Meyan kökü yine tüm bölgeler için iyi derecede anti-oksidan aktivite göstermiştir. En yüksek DPPH süpürme aktivite değeri, HÇE yöntemiyle Irak'tan alınan meyan kökünde %98,57 oranında görülürken, aynı konsantrasyonla en düşük değer geleneksel etanol ektraksiyon yöntemiyle Türkiye'den (Şırnak) alınan meyan kökünde %86,60 oranında görülmüştür. Çalışmada kullanılan bütün ekstratların DPPH süpürme güc BHT'ye göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The present study was undertaken to find out the (DPPH) free radical scavenging and antimicrobial activities of Glycyrrhiza glabra L. which were collected from Northern of Iraq (Erbil, Shaqlawa locality, and Sulaymaniyah, Dokan locality,) and Turkey (Şırnak and Ağrı) by applying different extraction techiniques. Furthermore, analyses of phyto-chemicals of plant were done by using LC-MS/MS and also total yield extracs and total condensed tannin were also evaluated. Three methods were employed for extraction; accel-erated solvent extraction (ASE), microwave assisted extraction (MAE) and conventional extraction (CE) methods along with three solvents including methanol, ethanol and water. All the extractions showed different yield percentages in the case of different locations and methods, the highest yield percentages for the the all locations were detected for the accel-erated solvent extraction with methanol. Furthermore, the liquorice collected from Erbil exhibited the highest yield percentage of 22.32% at the same time, the highest amount of condensed tannin was detected for the same location of 20.83 mg/L. Antimicrobial activity of Glycyrrhiza glabra L. against four Gram-positive, four Gram-negative and three fungi were evaluated based on disc diffusion assay, different degrees of inhibition zones were noticed incase of different methods of study. In case of antibacterial screening, both Turk-ish and Iraqian liquorice showed notable antibacterial activity against tested bacteria except for water extraction for Turkish one which didn't exhibit good antimicrobial activity. The liquorice extracts showed good antifungal activity as well against candida albicans while showed almost no effect against both Yarrowia lipolytica and Candida utilis. Moreover, Glycyrrhiza glabra L. also exhibited good antioxidant activity for all the locations, DPPH free radical scavenging power of the whole exracts studied here were higher than that of BHT, as well.