İndirgenmiş grafen oksit / nikel oksit kompozit madde sentezi ve süperkapasitör uygulaması
Synthesize of reduced graphen oxide /nikel oxide composite material and supercapacitor application
- Tez No: 395675
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN KERLİ, PROF. DR. ÜMİT ALVER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, indirgenmiş grafen oksit /Nikel oksit (RGO/NiO) kompozit maddesi hidrotermal yöntem kullanılarak üretildi. Kompozit madde yapımında kullanılan NiO nanoparçacıklar farklı nikel tuzlarından (nikel klorür, nikel nitrat ve nikel asetat) farklı sıcaklıklarda (100, 140 ve 200 oC) elde edildi. RGO/NiO kompozit malzemesinin eldesinde kullanılan grafen oksit (GO) Hummers metodu kullanılarak sentezlendi. Sentezlenen GO, Ni(OH)2, NiO nanoparçacıkları ve RGO/NiO kompozit maddesinin fiziksel karakterizasyonu XRD, SEM, UV-vis ve Raman spektroskopisi ile gerçekleştirildi. 200 ºC'de farklı tuzlardan üretilen RGO/NiO kompozit maddesi kullanarak süper kondansatör uygulamaları için elektrot yapımı gerçekleştirildi. Üretilen elektrotların elektrokimyasal ölçümleri döngüsel voltametri (CV) ile gerçekleştirildi ve elektrotların kapasitans eğrileri ve empedans spektrometreleri belirlendi. Nikel asetat, nikel klorür ve nikel nitrat tuzlarından elde edilen RGO/NiO elektrotları için kapasitans değeri sırayla 7,18 F/g 5,54 F/g ve 5,09 F/g olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, reduced graphen oxide/nikel oxide (RGO / NiO) composite materials were synthesized using the hydrothermal method. NiO nanoparticles used for composite material were fabricated from different nickel salts (nickel chloride, nickel nitrate and nickel acetate) at different temperatures (100, 140 and 200 ºC). Graphene oxide (GO) used for the production of RGO / NiO composite materials was synthesized by using Hummers method. Physical characterizations of synthesized GO, Ni(OH)2, NiO nanoparticles and RGO/ NiO composite materials were performed by XRD, SEM, UV-Vis and Raman spectroscopy. RGO / NiO composite material produced from different nickel salts at 200 ºC used for electrode material as a super capacitor applications. Electrochemical measurements of the produced electrodes was carried out by cyclic voltammetry (CV) and capacitance curves and impedance spectrum of the electrodes were determined. Capacitance values of RGO / NiO electrodes produced from nickel acetate, nickel chloride and nickel nitrate salts were obtained as 7.18, 5.54 and 5.09 F/g, respectively.