İndirgenmiş grafen oksit/çinko oksit kompozit madde sentezi ve süperkapasitör uygulaması
Synthesize of reduced graphen oxide/nikel oxide composite material and supercapacitor application
  1. Tez No: 423830
  2. Yazar: ÖMER AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ALVER, YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN KERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, indirgenmiş grafen oksit /Çinko oksit (RGO/ZnO) kompozit maddesi hidrotermal yöntem kullanılarak üretildi. Kompozit madde yapımında kullanılan ZnO nanoparçacıklar farklı çinko tuzlarından (çinko klorür, çinko nitrat ve çinko asetat) 200 oC sıcaklıkta elde edildi. RGO/ZnO kompozit malzemesinin eldesinde kullanılan grafen oksit (GO) Hummers metodu kullanılarak sentezlendi. Sentezlenen GO, ZnO nanoparçacıkları ve RGO/ZnO kompozit maddesinin fiziksel karakterizasyonu XRD, SEM, UV-vis ve Raman spektroskopisi ile gerçekleştirildi. 200 ºC'de farklı tuzlardan üretilen RGO/ZnO kompozit maddesi kullanarak süper kondansatör uygulamaları için elektrot yapımı gerçekleştirildi. Üretilen elektrotların elektrokimyasal ölçümleri döngüsel voltametri (CV) ile gerçekleştirildi ve elektrotların kapasitans eğrileri ve empedans spektrometreleri belirlendi. Çinko asetat, çinko klorür ve çinko nitrat tuzlarından elde edilen RGO/ZnO elektrotları için kapasitans değeri sırayla 23,46 F/g 36,37 F/g ve 52,71 F/g olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, reduced graphen oxide/zinc oxide (RGO / ZnO) composite materials were synthesized using the hydrothermal method. ZnO nanoparticles used for composite material were fabricated from different zinc salts (zinc chloride, zinc nitrate and zinc acetate) at temperature 200 ºC. Graphene oxide (GO) used for the production of RGO / ZnO composite materials was synthesized by using Hummers method. Physical characterizations of synthesized GO, ZnO nanoparticles and RGO/ ZnO composite materials were performed by XRD, SEM, UV-Vis and Raman spectroscopy. RGO / ZnO composite material produced from different zinc salts at 200 ºC used for electrode material as a super capacitor applications. Electrochemical measurements of the produced electrodes was carried out by cyclic voltammetry (CV) and capacitance curves and impedance spectrum of the electrodes were determined. Capacitance values of RGO / ZnO electrodes produced from zinc acetate, zinc chloride and zinc nitrate salts were obtained as 23.46, 36.37 and 52.71 F/g, respectively.