Income distribution and inequality in northern region of Iraq
Kuzey ırak'ta gelir dağılımı ve eşitsizliği
  1. Tez No: 395680
  2. Yazar: TAHSİN IBRAHİM
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. CUMA AKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Gelir dağılımı ölçüm yöntemlerinden biri olan Gini katsayısı sadece gelir eşitsizliğini ölçmek için değil aynı zamanda harcama dağılımlarını ölçmek içinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Gini katsayısı ve Lorenz Eğrisi gelir eşitsizliğini ölçmek amacıyla kullanıldığı gibi, hanehalkı ve bireysel gelir göstergeleri için bilgi sağlaması, insani gelişim ile ilgili göstergeleri gözlemlemek ve sosyoekonomik koşulların değerlendirilmesi için uygun bir veri sisteminin oluşturulması ve ulusal yoksulluğu azaltma önlemlerinin uygulanmasını denetlemek amacıyla da kullanılmaktadır. Bu araştırmada Kuzey Irak'ta hanehalkları itibariyle gelir eşitsizliğini ölçmek amacıyla 2012 yılı Hanehalkı Sosyoekonomik Anket verileri kullanılmıştır. Tüm gelir dağılımı kriterleri dikkate alındığında, gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi Irak'ta da gelir dağılımı eşitsizliğinin çok yüksek olmadığı gözlenmiştir. Gini katsayısı değeri Kuzey Irak geneli için 0.34 olarak tespit edilmiştir. Duhok bölgesi en düşük Gini katsayısına (0.32) sahip iken, onu sırasıyla Süleymaniye (0.34) ve Erbil (0.35) izlemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Despite the fact that Gini coefficient that is one of the measurement tools for income distribution can be used not only measuring income inequality but also expenditure distribution. In this thesis, the Gini coefficient and Lorenz Curve were used for measuring income inequality, supervising the implementation of national poverty reduction measures and establishing an appropriate data system in order to evaluate the socio-economic conditions and observe indicators related to human development, as well as providing information on indicators for both household and individual income. In this research, data from the Iraq 2012 Household Socio-economic Survey were used to measure income inequality among households in Northern Iraq. According to all the criteria used, the degree of inequality is not very high, as is the case in many developing countries with similar circumstances to Iraq. The value of the Gini coefficient for Northern Iraq was calculated as 0.34. Duhok displayed the smallest Gini coefficient (0.32), followed by Sulaimaniya (0.34) and Erbil (0.35).