Durgun kuazi-optik denklemi için başlangıç sınır değer probleminin sonlu farlar yöntemiyle çözümü ve yakınsaklığı
  1. Tez No: 395718
  2. Yazar: MUCAHİT BUYANKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GABİL YAGUB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tezde Durgun Kuazi-optik denklemi için baĢlangıç sınır değer problemleri ele alınır. Bu çalıĢmanın 3.1. bölümde 1.çeĢit baĢlangıç sınır değer problemi tanımlanarak bu problem için bir fark Ģeması oluĢturulur. 4.1. bölümünde 1.çeĢit baĢlangıç sınır değer problemi için kararlılık kestirimi elde edilir ve bu kestirim kullanılarak fark Ģemasının hatası için kestirim ispatlanır. ÇalıĢmanın 3.2. bölümünde ise 2. çeĢit baĢlangıç sınır değer problemi tanımlanır ve bu probleme ait fark Ģeması oluĢturulur. 4.2. bölümünde 2. ÇeĢit BaĢlangıç Sınır Değer Problemi için kararlılık kestirimi elde edilir ve kararlılık kestirimi kullanılarak fark Ģemasının hatası için kestirim ispatlanır. Son olarak 1. ve 2. ÇeĢit baĢlangıç sınır değer problemlerinin nümerik çözümleri için algoritma verilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, initial boundary value problems for a stationary Quasi-optics equation are considered. In section 3.1 of this work, by describing the first-type initial boundary value problem, a difference scheme is contituted for this problem. In section 4.1, a stability estimation for first- type initial boundary value problem is obtained and by using this estimation, the error of difference scheme is proved. In section 3.2 of the study, the second-type initial boundary value problem is defined and a difference scheme is contituted. In section 4.2, a stability estimation for the second-type initial boundary value problem is obtained. And by using this estimation, the error of difference scheme is proved. Finally, an algoritm is given for numerical solutions of the first-type and the second-type initial boundary value problems.