Centaurea derderiifolia bitkisindeki biyoaktif bileşiklerin izolasyonu ve karakterizasyonu
Isolation and characterization of bioactive compounds in plant centaurea derderiifolia
- Tez No: 395734
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİRTAŞ, DOÇ. DR. TEVFİK ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma kapsamında Centaurea derderiifolia bitkisi n-hekzan, diklorometan, kloroform, metanol, metanol-kloroform, çözücülerinde ekstraksiyona bırakıldı. Evaporatörde çözücüleri uçurulduktan sonra miktarı fazla olan ve antikanser aktivitesi yüksek olan (kloroform) ekstre kolon kromatografisine tabi tutuldu. Kolon kromatografisi sonrası EtOAc ile gelen fraksiyonlar birleştirilerek sephadex (LH-20) kolon kromotografisine tabi tutuldu. Daucosterin (Bileşik 1), Bileşik 2, Bileşik 3, Bileşik 4 molekülleri izole edildi ve yapıları NMR ve HPLC-TOF/MS yardımıyla aydınlatıldı. Anti kanser aktiviteleri xCELLigence ile belirlendi. 3 farklı yöntem ile antioksidan aktiviteleri belirlendi. Ayrıca hekzan ekstrelerinin sabit yağları GC-MS ile ve diğer ekstrelerdeki fenolik bileşikler ise HPLC-TOF/MS ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, Centaurea derderiifolia leaves and seeds were extracted with n-heksane, dichloromethane, chloroform, methanol and methanol-chloroform. After the solvents evaporation, the amount of excess and high anticancer activity (chloroform) extract that we did column chromatography. After the column chromatography, the fractions obtained in ethylacetate combined fractions from Sephadex (LH-20) was subjected to column chromatography. The compound of Daucosterin (Compound 1), Compound 2, Compound 3, Compound 4 which are isolated and defined by NMR and HPLC-TOF/MS. The compounds were applied to anticarcinogenic activity tests by xCELLigence. Antioxidant activity was determined with three different methods. Besides fatty acides of hexane extracts by GC-MS, other phenolic componds in extracts by the HPLC-TOF/MS were performed.