Vanadyumun simetrik imidazolyum tuzları ile solvent ekstraksiyon tekniği kullanılarak ekstraksiyonu
The extraction of vanadium by symmetric imidazolium salts using solvent extraction technique
- Tez No: 395735
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmada V(V) iyonunun 1,3-didodesil imidazolyum bromür ve 1,3-ditetradesil imidazolyum bromür tuzlarının ekstraktant olarak solvent ekstraksiyon tekniğinde kullanılması ile asidik sulu çözeltilerden giderimi ve geri kazanımı incelenmiştir. V(V)'in ekstraksiyonuna ve sıyrılmasına etki eden besleme fazı pH'sı, ekstrakstant konsantrasyonu, faz oranı, ekstraksiyon süresi, 4-(2-piridilazo) rezorsinol (PAR) konsantrasyonu, sıyırma çözeltisi türü ve sıyırma çözeltisi konsantrasyonu parametreleri belirli aralıklarda incelenerek optimize edilmiştir. Optimum şartlarda yabancı iyon etkisi ve başlangıç V(V) iyonu konsantrasyonunun etkisi çalışılan simetrik imidazolyum tuzları için incelenmiştir. Sonuç olarak 1,3-ditetradesil imidazolyum bromür tuzunun daha hidrofobik olmasından dolayı 1,3-didodesil imidazolyum bromür tuzu ile karşılaştırıldığında daha ekstraktif olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the removal and the recovery of the V(V) with 1,3-didodecyl imidazolium bromide and 1,3-ditetradecyl imidazolium bromide salts as extractants from acidic aqueous solutions were investigated. The parameters affecting the extraction and stripping of the V(V) which are feed phase pH, extractant concentration, phase ratio, extraction time interval, 4-(2-piridylazo) resorcinol (PAR) concentration, stripping phase type and concentration were optimized. In the optimum conditions, the effect of initial V(V) ion concentration and the effect of interferred ions were investigated. As a result, 1,3-ditetradecyl imidazolium bromide salt was identified as more extractive agent compared with 1,3-didodecyl imidazolium bromide salt due to its higher hydrophobicity.