İş analitiği destekli ikinci nesil işbirlikçi planlama, tahmin ve ikmal metodolojisi
Second generation collaborative planning, forecasting and replenishment methodology with business analytics support
- Tez No: 395751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİYAR AKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Küresel pazarda rekabet avantajı elde etmek için tedarik zinciri işbirliklerinin artırılması genel kabul gören bir gereklilik haline gelmiştir.“Voluntary Interindustry Commerce and Standards Committee”tarafından önerilen ve yaygın olarak bilinen mevcut tek yöntem de sektörel özel (perakende sektörü), soyut, nitel ve esnek olmayan yapısıyla tedarik zinciri işbirliklerinin başarıyla kurgulanması için yeterli bir kaynak olmaktan uzaktır. Bu çalışma; uygulayıcılar ve akademisyenler için her sektördeki tedarik zinciri işbirliklerinde tek başına kullanılabilecek, bütüncül ve yapısal bir İşbirlikçi Planlama, Tahmin ve İkmal metodolojisi önererek mevcut yöntemdeki boşluğu doldurmaktadır. Otomotiv yan sanayi firması ve onun piyasa müşterisi arasındaki gerçek bir işbirliği bu metodoloji takip edilerek sağlanmış ve anahtar performans göstergeleri üzerinden yöntemin etkinliği gösterilmiştir. Son olarak, önerilen metodolojiye bir iş analitiği yöntemi eklenerek birden fazla ortak ile tek işbirliği kurulması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is now widely recognized that collaboration across the supply chain is a must to be improved to achieve competitive advantage in global markets. Despite the fact that there is a unique well-known concept for supply chain collaboration suggested by“Voluntary Interindustry Commerce and Standards Committee”, it is far from being enough as a solo source for a successful implementation because of being industry dependent (particular for retail industry), abstract, qualitative and inflexible. This study fills the gaps in current method by addressing a holistic and structured Collaborative Planning, Forecasting and Replenishment methodology, which provides a complete source for practitioners and academicians for effective supply chain collaboration to be implemented widespread across any industry. A real collaboration was carried out by following this methodology between an automotive supplier company and its Aftermarket customer to demonstrate the effectiveness of the proposed methodology in terms of specified key performance indicators. Finally, a business analytics method was added to the proposed methodology to build a collaboration with more than one company at once.