Kimlik doğrulamada yeni bir yaklaşım
Developing a new approach for authentication
  1. Tez No: 395766
  2. Yazar: REZA FARZANEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışmasında, mevcut kimlik doğrulama sistemleri incelenmiş ve bu sistemlerin (biyometrik sistemler, donanım tabanlı sistemler, bilgi tabanlı sistemler) güvenliği ve güvenilirlikleri değerlendirilmiştir. Alfanümerik şifrelerin yaygın olarak kullanıldığı sistemler güvenlik açısından araştırılmış ve bazı açıklıklar tespit edilmiş, bunları engellemek veya en aza indirmek ve sonuçta güvenliği yüksek seviyelere çıkarmak için yeni bir yaklaşım önerilmiş ve bu yaklaşım pratik olarak geliştirilmiştir. Geliştirilen yaklaşım, kullanıcı sisteme şifre tanımlamak için kullanılan grafik şifrelerin iki temel unsurunu da bünyesinde barındırmaktadır. Kullanıcı tanıma temeline bağlı şifre seçiminde, bir grup ikondan veya imgeden faydalanılarak, kullanıcının şifresini güçlendiren maddeler, ikonlar üzerinde tıklama sırası, tıklama sayısı ve zamanlama gibi unsurlar kullanılmaktadır. Kullanıcı hatırlama temeline bağlı şifre belirlemede ise seçilen bir görüntü üzerinde farklı noktaları tıklayarak bu noktalar şifreye dâhil edilmektedir. Geliştirilen yaklaşımın güvenliği ve güvenilirliği farklı senaryolarla test edilmiş ve sonuç olarak sunulan yaklaşımın güvenilir olduğu farklı testlerle belirlenmiştir. Geliştirilen yaklaşımın, kimlik doğrulamada kullanılan yaklaşımları ve teknolojileri ileriye taşıyacağı ve doğrulama güvenliğini artıracağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the existing authentication systems and the ones that have been used so far were reviewed and a security and reliability of those systems based on Biometric, Token-based and knowledge-based systems have been evaluated. The extensive usage of the current alphanumeric passwords were investigated, some vulnerabilities were come across and to reduce or stop those, some security issues were also considered. In order to achieve that, a new method was suggested and developed practically in this thesis. In the developed method, to suggest a password for the system, two basic elements of the graphical passwords were utilised. When a recognition based password is selected, by defining a password domain from a group of icons and images, the user defines the password from that domain. The factors that strengthen a password in this method, are the order in which the user clicks on the selected icons, the number of clicks, and timestamp. When the user defines a remembrance based password, by clicking on different parts of the picture that is shown to the user, he/she includes them to the password, too. The security of this method has been examined and presented as a form of report in this work. The newly developed authentication system is determined to be reliable. It is expected that the approach will provide new technique and technologies to be used on further developed ments, approaches and technologies.